Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sójki robią zapasy jedzenia na następny dzień - donoszą naukowcy z Cambridge na łamach numeru pisma "Nature". Planowanie przyszłości jest skomplikowaną umiejętnością dotychczas przypisywana tylko ludziom.
Azjatyckie węże z gatunku Rhabdophis tigrinus mają niezwykłe podejście do jadowitych ropuch: po zjedzeniu płaza, izolują i magazynują część toksyn ropuchy w gruczołach na grzbiecie. Później jad ten wykorzystują do obrony przed drapieżnikami - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Na pozostałości świątyń z V tysiąclecia p.n.e. natrafili w trakcie ostatnich poszukiwań bułgarscy archeolodzy w paśmie Rodopów. Są to jedne z najstarszych budowli, jakie zostały dotychczas odkryte w Europie - informuje serwis internetowy "Novinite".
Legalnie nie znaczy wcale drogo. Wystarczy więcej uwagi aby znaleźć ofertę gwarantującą nam oprogramowanie legalne, po cenie która nie wypatroszy niezbyt głębokich studenckich kieszeni. Jedną z nich jest bez wątpienia ta przedstawiona przez EduAkcja MVL. Dlaczego? Bo w końcu, za rozsądną cenę możemy mieć stały dostęp do całkowicie legalnego pakietu Office.
Nowe technologie, pozwalające na funkcjonowanie zakładu szklarskiego z minimalną ilością chemicznych odpadów poprodukcyjnych i bez odpadków szklanych, zaprezentowali polscy naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich - BUDMA 2007 jako ofertę działającej w Śremie Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii.
W wyższych warstwach atmosfery Saturna zaobserwowano zaskakujący mechanizm wzrastania i obniżania się temperatury. Zjawisko przeczy założeniu, że atmosfery wszystkich planet Układu Słonecznego funkcjonują według praw znanych nam z obecnej atmosfery Ziemi. O odkryciu donosi numer "Nature".
Naukowcy z USA i Kanady przeanalizowali materiał genetyczny 1500 rodzin, w których żyli chorzy na autyzm. Odkryli, że wielu chorych ma zaburzenia w obrębie chromosomu 11. Pracę opublikowano na łamach elektronicznej wersji pisma "Nature Genetics".
Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley opracowali nowatorską metodę wytwarzania prądu elektrycznego z energii cieplnej, stosując cząsteczki organiczne - podało internetowe wydanie tygodnika "Science". Współcześnie ok. 90 procent energii elektrycznej produkowanej na świecie pochodzi z ciepła.
Kanadyjczyk, Tajwańczyk i Amerykanin przebiegli przez Saharę z zachodu na wschód, pokonując 7,5 tys. kilometrów, by zwrócić uwagę świata na dramatyczny brak wody w krajach, przez które prowadziła trasa ich wyprawy.
To samo światło ultrafioletowe, którego staramy się unikać, stosując okulary i kremy z filtrem, jest niezbędne do przetrwania jednego z gatunków pająków. Tylko w tym świetle osobniki przeciwnej płci są dla siebie atrakcyjne - informuje najnowszy numer "Science".
Cmentarzysko zadżumionych sprzed 300 lat odkryli archeolodzy z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Ekipa badawcza - Jerzy Marek Łapo oraz Łukasz Kowalski - została wezwana do miejscowości Ławki, koło Rynu (woj. warmińsko-mazurskie), gdy w trakcie prac budowlanych natrafiono na ludzkie szczątki. Duża ilość szkieletów, gwoździe trumienne oraz pojedyncze fragmenty toczonych naczyń w zasypiskach grobów wydatowały nekropolię na przełom XVII/XVIII w.
Natychmiastowe wykrycie mikroskopijnych ilości strzępek grzyba Aspergillus versicolor (kropidlak różnobarwny) atakującego drewno, jest możliwe dzięki nowemu urządzeniu, które opracowane zostało przez nanotechnologów z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii w Śremie, należącej do Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Niewielką żabę nadrzewną sprzed 25 mln lat, zachowaną w bursztynie, znaleziono w stanie Chiapas na południu Meksyku. Bryłkę bursztynu z zatopioną wewnątrz żabą niespełna centymetrowej wielkości odkrył górnik. Okaz ten kupił od niego prywatny zbieracz, który dopiero niedawno wypożyczył go naukowcom.
Ludzie od dawna zadają sobie pytanie, czy na Marsie istnieje lub istniało kiedyś życie. Wysłane na Czerwoną Planetę automatyczne sondy nie znalazły jego śladów. Może jednak nie kopały wystarczająco głęboko?
Podczas eksperymentów na myszach udało się zapobiec rozszczepowi podniebienia - jednej z najczęstszych wad powstających w czasie rozwoju zarodka - informuje "Nature". U ludzi rozszczep podniebienia zdarza się raz na 2000 porodów. Jak sama nazwa wskazuje, podczas rozwoju twarzy powstają szczeliny przebiegające przez podstawę nozdrzy i podniebienie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności