Najstarsze na kontynentach amerykańskich słoneczne obserwatorium zostało odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy YahooNews.
Naukowcy z Uniwersytetu Yale oraz Uniwersytetu Leicester zidentyfikowali budowlę pochodząca sprzed 2300 lat, znajdująca się w starożytnym kompleksie Chankillo w pobliżu Cuzco w Peru, jako najstarsze w obu Amerykach obserwatorium do śledzenia całorocznego ruchu słońca.
Analiza próbek drewna pobranych na stanowisku określiła pochodzenie budowli na IV w. p.n.e. Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem Ivana Ghezzi z Wydziału Antropologii Uniwersytetu Yale zostały opublikowane w ostatnim numerze magazynu "Science". Obserwatorium składa się z trzynastu wież, położonych na 300- metrowym odcinku na grzbiecie wzniesienia, w kierunku północ- południe, tworzących zębaty horyzont służący do obserwacji ruchu słońca, oraz dwóch budynków będących punktami obserwacyjnymi.
Jak wyjaśnili naukowcy, rozmieszczenie wież koresponduje z zakresem zmian pozycji słońca podczas jego wschodów i zachodów w trakcie całego roku kalendarzowego. Jak stwierdził w swojej pracy Ivan Ghezzi wiele autochtonicznych stanowisk w Amerykach zawiera od jednego do kilku obiektów służących prawdopodobnie obserwacji słońca, lecz tylko w Chankillo zidentyfikowano kompletny zestaw znaczników horyzontu i unikalne punkty obserwacyjne, położone symetrycznie po wschodniej i zachodniej stronie linii wyznaczonej przez wieże obserwatorium.
W jednym z budynków obserwatorium naukowcy odkryli wyroby ceramiczne, muszle i kamienne artefakty, używane prawdopodobnie do rytuałów związanych z obserwacją słońca. Identyfikacja znaleziska w Chankillo jako obserwatorium oznacza, że kult słońca był obecny wśród prekolumbijskich kultur znacznie wcześniej, niż dotychczas uważano. Inkowie, prowadzący obserwację słońca, rozszerzyli swoje imperium od północnego Ekwadoru do środkowego Chile - obejmując obecne Peru - dopiero w latach 1100 - 1500 n.e.
Obserwatorium w Chankillo powstało więc 1400 lat przed rozpoczęciem ekspansji Inków, jest także o ok. 500 lat starsze, niż podobne konstrukcje budowane przez Majów w Ameryce Środkowej.(PAP)