Archeolodzy odkryli na południowych przedmieściach Aten rozległe ruiny, pochodzące z IV lub V w. p.n.e. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury Grecji, na odkrytym stanowisku, będącym najprawdopodobniej starożytnym rynkiem, prowadzono w przeszłości aktywną działalność handlową i religijną.
Rynki, nazywane agorami, pełne sklepów, stoisk na otwartym powietrzu i budynków administracyjnych, stanowiły ośrodki życia społecznego, politycznego i handlowego starożytnych Greków.
Zdaniem archeologów odkryty kompleks stanowił administracyjnie całość z innymi większymi osadami, położonymi wokół starożytnych Aten. Główny budynek posiadał dwanaście pomieszczeń - najprawdopodobniej sklepów - oraz niewielką świątynię z ołtarzem na wolnym powietrzu.
Wewnątrz znajdował się obszerny dziedziniec z umieszczonym centralnie zbiornikiem wykutym w kamieniu. Naukowcy odkryli na stanowisku wiele wyrobów z ceramiki, monety i ołowiane odważniki, służące kupcom przy dokonywanych transakcjach. W ubiegłym miesiącu archeolodzy odkryli w Menidi, na północno- zachodnich przedmieściach Aten, ruiny starożytnego teatru. (PAP)