Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w północnej Grecji archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, pochodzącej sprzed ponad 8000 lat - donosi serwis internetowy Athens News Agency.
Odkrycia dokonano na Równinie Ptolemejskiej na wysokości 700 metrów n.p.m., pomiędzy górami Vermio i Askio, na obszarze zwanym Żółtym Jeziorem - ze względu na znajdujące się tam mokradła, które wyschły w latach 50. XX wieku.
Zdaniem naukowców odkryta osada jest jednym z najstarszych siedlisk ludzkich, odnalezionych na Bałkanach. Naukowcy odsłonili pozostałości całego kompleksu mieszkalnego o gęstej zabudowie, w którym znajdowało się co najmniej 31 odrębnych siedzib. O znalezisku poinformowano w czasie specjalnego pokazu, zorganizowanego w Muzeum Archeologicznym w Aiani, Kozani, gdzie przechowuje się i eksponuje najstarsze odkrycia w regionie.
Wykopaliska archeologiczne w tym regionie prowadzone są od 20 lat, niestety, wiele stanowisk znajduje się na terenie przeznaczonym do eksploatacji przez przedsiębiorstwa energetyczne wydobywające węgiel brunatny. Zdaniem archeologa George Karamitrou-Mentesidi, zapotrzebowanie na energię rośnie szybciej niż posuwają się badania archeologiczne i mimo greckiego ustawodawstwa w zakresie archeologii - nakładającego na przedsiębiorstwa wydobywcze obowiązek finansowania wykopalisk archeologicznych - praca naukowców nie przebiega bez problemów. (PAP)