Zmiany klimatu w wyniku ocieplenia będą w Europie silne, lecz niejednakowe. Przede wszystkim ucierpi południe, zaś północ początkowo na tym skorzysta - wynika z opublikowanej w Brukseli II części raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (ang.IPCC).
Krajom śródziemnomorskim zagrozi poważna susza, która wpłynie na zmniejszenie plonów, i fale śmiertelnych upałów. Kraje na wyższych szerokościach geograficznych czeka więcej powodzi, ale początkowo skorzystają na wydłużeniu okresu wegetacji roślin uprawnych. Rejon Alp, w których ocieplenie przebiega szybciej niż w reszcie Europy, straci jedną trzecią narciarskich kurortów przy wzroście globalnej temperatury o dwa stopnie, a jeśli sięgnie on 4 stopni - dwie trzecie.
Przy wzroście temperatury o dwa stopnie w stosunku do temperatury w latach 90., kraje północne skorzystają z obfitszych zbiorów; zimy będą tam łagodniejsze. Kraje śródziemnomorskie, a zwłaszcza Hiszpania, Francja, Włochy i Grecja będą nawiedzane przez fale upałów podobnych do tych z roku 2003, podczas których w 16 krajach Europy zmarło o 70 tysięcy ludzi więcej niż zazwyczaj. Zwiększy się liczba pożarów i o jedną trzecią zmniejszą się zasoby wody pitnej.
Rejonom nadmorskich oraz Europie Środkowej zagrożą powodzie. Potencjał hydroelektryczny zmaleje o 20-50 procent w krajach śródziemnomorskich, a na północy i wschodzie Europy wzrośnie o 15- 30 procent, co będzie odpowiadało jego zmniejszeniu o sześć procent w skali kontynentu. Poważnie na ociepleniu ucierpi bioróżnorodność; wielu gatunkom roślinności zagrozi wymarcie. (PAP)