
Zmiany klimatu w wyniku ocieplenia będą w Europie silne, lecz niejednakowe. Przede wszystkim ucierpi południe, zaś północ początkowo na tym skorzysta - wynika z opublikowanej w Brukseli II części raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (ang.IPCC).

Rada kalifornijskiego miasta Santa Monica postanowiła ograniczyć za pomocą środków hormonalnych przyrost naturalny wiewiórek. Po kilkuletnich przepychankach z ekologami jest to rozwiązanie zadowalające nareszcie wszystkich - donosi "Los Angeles Times".

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w północnej Grecji archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, pochodzącej sprzed ponad 8000 lat - donosi serwis internetowy Athens News Agency.

Www.ibuk.pl to nowe miejsce w sieci, gdzie można za stanowczo niewielkie pieniądze przeczytać książkę, a nawet wydrukować legalnie interesujące fragmenty.
Jak to działa ? Zobaczmy! Zainwestujemy kilka złotych i sprawdzimy jak działa ta nowość.
Logowanie na stronie poszło szybciutko, pobranie aplikacji umożliwiającej poruszanie się w czytelni też. Na razie punkt dla nich.

Warianty jednego z genów regulujących pracę mózgu wpływają na nasz pociąg do alkoholu - zaobserwowali naukowcy z USA. O wynikach ich badań informuje pismo "Alcoholism: Clinical and Experimental Research".

Zmiana klimatu grozi zniszczeniem Wielkiej Rafy Koralowej i innych cudów przyrody na Ziemi, jeśli rządy państw nie zmniejszą emisji gazów cieplarnianych - ostrzega organizacja obrońców przyrody WWF.

Chcąc podrzucić swoje jaja do gniazd innych gatunków, ptak, zwany starzykiem brunatnogłowym (Molothrus ater), stosuje typowo mafijne zagrywki - informuje serwis "EurekAlert". Podobnie jak kukułki, wiele gatunków ptaków nie zajmuje się wychowaniem piskląt, tylko podrzuca jaja do cudzych gniazd.

Chiny planują renowację dawnego miasta garnizonowego Shanhaiguan na wschodnim krańcu Wielkiego Muru, gdzie schodzi on do morza w Zatoce Pohajskiej - podały w czwartek chińskie media. Renowacja ma kosztować dwa mld juanów (258 mln dolarów).

Daphnia magna, stosowana jako modelowy organizm wodny w badaniach toksykologicznych, a w akwarystyce jako pokarm dla rybek, może wchłaniać nanorurki węglowe, zmieniając przy tym ich właściwości.

Włoscy naukowcy wykopali w Toskanii długi na 10 metrów i liczący cztery miliony lat szkielet wieloryba. Jak poinformowali pracownicy Muzeum Historii Naturalnej we Florencji, odkryty w odległości około 10 kilometrów od dzisiejszego wybrzeża szkielet jest w niemal idealnym stanie, brakuje jedynie kilku kości szczękowych.

Astronomowie z zespołu prowadzonego przez Uniwersytet Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych znaleźli "embrion" gwiazdy, która kiedyś może stać się obiektem dokładnie takim, jak Słońce.

Naukowcy odkryli gen, który predysponuje do zachorowania na osteoporozę - informuje elektroniczna wersja pisma "Genome Research". W badaniach przeprowadzonych na myszach naukowcy wykazali, że gen o nazwie DARC negatywnie reguluje gęstość kości. Osteoporoza jest chorobą tkanki kostnej, powoduje jej osłabienie, przez co sprawia, że kości ulegają złamaniom dużo łatwiej niż u osoby zdrowej.

Ponad połowa dziko rosnących na świecie gatunków magnolii wyginie w związku z ingerencją człowieka w ich środowisko - ostrzegają botanicy. Czerwoną Księgę Roślin Magnoliowatych - dokument mówiący o zagrożeniach tej grupy roślin - opublikowały organizacje botaniczne Botanic Gardens Conservation International (BGCI) oraz Fauna and Flora International (FFI).

Naukowcy z Iowa State University i University of Cambridge odkryli, że szympansy potrafią używać narzędzi do polowania na inne ssaki - donosi internetowa wersja magazynu " Current Biology".

Meksykańscy archeolodzy odkryli ponad 100 ludzkich ciał w 29 różnych grobowcach sprzed około 2000 lat w stanie Nayarit w środkowo-zachodnim Meksyku - donosi serwis internetowy El Universal.