Chińscy archeolodzy odkryli w północnych Chinach zespół grobowców z czasów Dynastii Song (960-1279 r.) i Dynastii Jin (1115-1234 r.) - donosi serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonano na stanowisku w rejonie Shexian w prowincji Hebei. Zespół, pokrywający powierzchnię 2600 metrów kwadratowych, składa się z 17 grobowców.
Naukowcy wydobyli z nich 146 artefaktów, w tym 126 miedzianych monet, naczynia porcelanowe, pierścień i kolczyk ze srebra oraz koralik z kryształu. W jednym z grobowców znaleziono pojedynczą cegłę z wykonanym na niej chińskim atramentem rysunkiem mężczyzny, będącą rzadkim znaleziskiem w miejscach pochówku.
Długość cegły wynosi 33,5 cm, szerokość 17 cm, a jej grubość 5 cm. Przedstawiona na niej postać, ubrana w długą togę i pantofle, dzierży w prawej ręce miecz. Zdaniem ekspertów styl ubioru narysowanego mężczyzny wskazuje na jego przynależność do lokalnej mniejszości etnicznej.
Wśród odnalezionych monet znajduje się 110 sztuk wykonanych w czasach Dynastii Song, a także 16 monet z czasów Dynastii Tang (618-907 r.). Zdaniem archeologów, zarówno odkryte grobowce, jak i przedmioty z nich wydobyte stanowią cenne źródło wiedzy o zwyczajach pogrzebowych, kultywowanych na tym terenie przed setkami lat.(PAP)