Tetys i Dione, aktywne księżyce Saturna

Dział: Kosmos

Okazuje się, że kolejne dwa księżyce Saturna są aktywne. Z danych sondy Cassini wynika, że Tetys i Dione wyrzucają w przestrzeń strumienie cząstek. Publikacja na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu "Nature".

Saturn obraca się wokół swojej osi w 10 godzin i 46 minut. Obracając się porusza w przestrzeni polem magnetycznym, a wraz z nim, uwięzioną w tym polu plazmą. Plazma to zjonizowany gaz, składający się z naładowanych ujemnie elektronów i dodatnich jonów. Jako naładowane mogą one zostać uwięzione w polu magnetycznym.

Szybka rotacja planety powoduje, że plazma zbiera się w dysku, z którego brzegów uciekają strumienie gazu. Plazma, która jest gorętsza, wypełnia powstające dziury. Sonda Cassini śledziła ruch plazmy w polu magnetycznym Saturna. Jim Burch z Southwest Research Institute w USA, wraz z zespołem, przeanalizowali dane z przeznaczonego do tych badań instrumentu Cassini Plasma Spectrometer (CAPS).

Uczeni stwierdzili, że kierunek wyrzuconych elektronów wskazuje, że ich źródłem są Tetys i Dione. "Okazuje się, że Tetys i Dione są ważnymi źródłami plazmy w magnetosferze Saturna", powiedział Burch. Sonda Cassini przeleci jeszcze w przyszłości w pobliżu obu księżyców, co pozwoli na dalsze badania. Zanim to nastąpi, naukowcy poszukają oznak aktywności w archiwalnych danych zebranych podczas zbliżenia sondy do księżyców w roku 2005.

W roku 2005 sonda Cassini wykryła gejzery na Enceladusie, który był pierwszym przypadkiem aktywności wśród licznej grupy księżyców Saturna. Innym znanym aktywnym księżycem jest jowiszowy satelita Io, na którym istnieją aktywne wulkany. Cassini jest misją prowadzoną wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA, amerykańską NASA oraz włoską ASI. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności