Pierścienie Urana już drugi raz w 2007 roku ustawiły się do Ziemi swoim brzegiem. Taka sytuacja zdarza się raz na 42 lata i wystąpiła pierwszy raz od odkrycia pierścieni w roku 1977.
Wśród najnowszych zdjęć uzyskanych przez sondę Cassini można znaleźć trzy szczególnie ciekawe fotografie ukazujące system pierścieni Saturna. Na jednym ze zdjęć widoczne są również niewielkie księżyce drugiej pod względem wielkości planety Układu Słonecznego, a inna fotografia przedstawia ciekawe struktury w systemie pierścieni, które astronomowie nazwali "szprychami".
Okazuje się, że kolejne dwa księżyce Saturna są aktywne. Z danych sondy Cassini wynika, że Tetys i Dione wyrzucają w przestrzeń strumienie cząstek. Publikacja na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu "Nature".
Główne cele misji Dawn, czyli planetoidy Ceres i Westa, były ostatnio intensywnie obserwowane przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a - poinformowała NASA.
Amerykańscy naukowcy zbadali dokładnie efekty wybuchów wulkanów na Io, jednym z księżyców Jowisza. Badacze wykazali związek pomiędzy gazami wyrzucanymi z wulkanów a wielkimi chmurami gazu w otoczeniu Jowisza.
Jedno z jezior, znajdujące się w okolicy epicentrum katastrofy tunguskiej, ma bardzo nietypową strukturę dna, która może być wynikiem uderzenia dużego meteorytu - informuje najnowszy numer czasopisma "Terra Nova".
Japońscy i europejscy astronomowie sporządzili mapę nieba w promieniowaniu podczerwonym. To pierwsza mapa całego nieba od ponad 20 lat, poprzednią wykonał satelita IRAS w 1984 r.
Obszary pokryte stożkami wulkanicznymi, które odkryto na północnym biegunie Marsa, sugerują, że Czerwona Planeta może być wciąż geologicznie aktywna - czytamy w serwisie BBC News.
Najnowsze obserwacje prowadzone przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra i Kosmiczny Teleskop Hubble'a wskazują na to, że gwiazda Eta Carinae zbliża się do kresu swojego życia. Ten bardzo tajemniczy obiekt znajduje się tylko około 7500 lat świetlnych od Ziemi.
Na powierzchni Hyperiona i w jego głębokich kraterach znajduje się zamrożona woda, zestalony dwutlenek węgla oraz związki, których cechy widmowe przypominają właściwości węglowodorów - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
W pierwszym okresie swojego istnienia Ziemia miała bardzo surowe środowisko - temperatura osiągała ekstremalne wartości, a powierzchnia naszej planety była nieustannie bombardowana przez najróżniejsze kosmiczne drobiny.
Japońscy astronomowie po raz pierwszy wykryli obecność toru w gwieździe znajdującej się poza naszą Galaktyką. Gwiazda, którą badali astronomowie, to czerwony olbrzym o nazwie COS82, znajdujący się w jednej z karłowatych galaktyk widocznych w konstelacji Małej Niedźwiedzicy. Galaktyka jest odległa o 220 tysięcy lat świetlnych.
Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Apostolosa Christou z Armagh Observatory w Wielkiej Brytanii zaobserwował przejście jednego z księżyców Urana na tle drugiego. Jest to pierwsza obserwacja tego typu.
Dzięki obserwacjom satelity rentgenowskiego NASA o nazwie Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE), udało się dokładnie wyznaczyć masę czarnej dziury w układzie Cygnus X-1 - informuje NASA.
Za pomocą Teleskopu Hubble'a astronomowie znaleźli pierścień ciemnej materii, który powstał podczas zderzenia dwóch masywnych gromad galaktyk - informuje NASA.