W Bułgarii ruszył projekt rekonstrukcji starożytnego trackiego miasta Seuthopolis (Sewtopolis), którego ruiny znajdują się obecnie na dnie dużego zbiornika retencyjnego Koprinka w środkowej części kraju - poinformowały sobotnie media w Sofii.
Seuthopolis założył tracki król Seuthes III pod koniec IV w. p.n.e. Rozkwit miasta, które stało się ośrodkiem handlu i rzemiosła, przypada na III w. p.n.e.; w końcu tego wieku uległo zniszczeniu. Rejon ten, zwany przez archeologów bułgarskich Tracką Doliną Królów, znajduje się w okolicach dzisiejszego miasta Kazanłyk.
Ruiny starożytnego miasta odkryto w 1948 r., lecz w 1954 r. zbudowano w tym miejscu duży zbiornik retencyjny i Seuthopolis znalazło się 20 m pod wodą. Projekt odbudowy miasta powstał kilka miesięcy temu, a w sobotę ruszyła strona internetowa, która na informować o nim i pomóc w zbieraniu środków na jego realizację. Autorem projektu jest architekt Żeko Tilew, który uważa, że miasto o powierzchni 0,5 ha można ogrodzić murem i odrestaurować.
Budowa muru otaczającego miasto trwałaby 8-9 miesięcy; w tym czasie zbiornik ma być w 80 proc. opróżniony. Do odrestaurowanego miasta można by dotrzeć łodziami. Obiekt, w którym mieściłoby się też muzeum trackiej historii i sztuki, stałby się ogromną atrakcją turystyczną. Tilew zainteresował swoją ideą dużą holenderską firmę specjalizującą się w budowach hydrotechnicznych, która opracowała wstępny projekt. Budowa muru, restauracja miasta i wyposażenie kompleksu turystycznego kosztowałyby ok. 50 mln lewów (25 mln euro).
Bułgaria zamierza zwrócić się do Unii Europejskiej, ONZ i Banku Światowego o pomoc na ten cel z funduszy przeznaczonych na ochronę zabytków.(PAP)