Ponad jedna trzecia ryb rzecznych w Europie jest zagrożona wyginięciem - wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (UICN).
Dwieście spośród 522 europejskich gatunków ryb słodkowodnych może wkrótce wyginąć. Dwanaście gatunków już wymarło. Jednym z nich jest sieja ostronosa, która jeszcze w latach 40. XX wieku żyła w zatokach Morza Północnego.
Europejskim rybom najbardziej zagrażają susze oraz obniżanie się poziomu rzek w powodu dużego poboru wody w celu sprostania wzrostowi demograficznemu i rozwojowi gospodarczemu, a także zmian klimatycznych. Do lokalnego wyginięcia wielu gatunków migrujących doprowadziła także budowa wielkich tam. Problemem jest również nadmierne odławianie ryb oraz introdukcja egzotycznych gatunków i rozpowszechnianie się charakterystycznych dla nich chorób.
Szczególnie zagrożone są ryby w dolnym biegu Dunaju, Dniestru, Dniepru i Wołgi oraz na Uralu, na Bałkanach i w południowo- zachodniej Hiszpanii. Według UICN, ryby w Europie są znacznie bardziej zagrożone niż ptaki czy ssaki. (PAP)