Błyskawice na Wenus

Dział: Kosmos

Wyniki uzyskane przez europejską sondę Venus Express potwierdzają, że w atmosferze Wenus występują błyskawice. Artykuł przedstawiający odkrycie został opublikowany w dzisiejszym numerze "Nature".

"Nie dość że Wenus jest strasznie gorąca i ma ekstremalnie wysokie ciśnienie, to dodatkowo możemy potwierdzić, że na planecie tej występują błyskawice, być może nawet częściej niż na Ziemi. To z pewnością nie jest najlepsze miejsce na wakacje" - stwierdził Christopher Russell, naukowiec z NASA pracujący przy misji Venus Express, główny autor artykułu w "Nature".

Wenus należy zatem do klubu planet z błyskawicami. Wiadomo, iż występują one na Ziemi, Jowiszu i Saturnie. Wenusjańskie wyładowania elektryczne różnią się jednak od ziemskich - są związane z chmurami kwasu siarkowego, a nie wody. Wyładowania elektryczne wykryto na podstawie pomiarów megnetometru pracującego na pokładzie sondy. Pomiar trwający 2 minuty powtarzano codziennie. Błyskawice mają wpływ na atmosferę planety, gdyż elektryczne wyładowania mogą rozbijać cząsteczki. Temat błyskawic na Wenus jest rozważany od co najmniej 30 lat. Próbowano je wykryć obserwacjami optycznymi i radiowymi.

W roku 1980 radzieccy naukowcy informowali o wykryciu błyskawic przez sondy Wenera 9 i Wenera 10. W roku 1979 w "Nature" opublikowano wyniki pomiarów amerykańskiej sondy Pioneer Venus 1, wskazujące na występowanie błyskawic. Badania kontynuowano w kolejnych latach. Sonda Venus Express spędziła na orbicie wokół Wenus trochę ponad pełne dwa dni wenusjańskie. Wenus obraca się jednak bardzo powoli i w dniach ziemskich jest to ponad 500 dni (jeden obrót Wenus wokół własnej osi trwa 243 dni ziemskie). Misja została przedłużona na kolejne dwa wenusjańskie dni. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności