Z czego zrobiony jest Wszechświat?

Dział: Kosmos

26 lutego 2008 roku dr Stanisław Bajtlik, astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim wykład, w którym przedstawi największy nierozwiązany problemem dzisiejszej fizyki - podczas spotkania astronom postara się odpowiedzieć na pytanie "Z czego zrobiony jest Wszechświat?".

W trakcie spotkania astronom opisze pięć podstawowych składników, z których zbudowany jest Kosmos - od materii barionowej czyli atomów, przez ciemną materię i ciemną energię, do przestrzeni i czasu. Atomy tworzące Wszechświat, który jesteśmy w stanie poznać i opisać znanymi obecnie teoriami fizycznymi stanowią jedynie 3 proc. masy całego Kosmosu.

Kolejne 25 proc. masy-energii Wszechświata stanowi ciemna materia skupiona w galaktykach i gromadach galaktyk, która według astronomów i fizyków również może zostać poznana przy wykorzystaniu znanych obecnie praw fizyki. Jednak większość (ponad 70 proc.) masy-energii Kosmosu stanowi wypełniająca równomiernie cały Wszechświat ciemna energia, której charakter i znaczenie dla fizyków ciągle pozostaje wielką tajemnicą. Bajtlik podczas wykładu przedstawi także niewiadome dotyczące przestrzeni, której kształt pozostaje ciągle nieznany oraz czasu, o którym niewiadomo, dlaczego płynie w jedną stronę.

Astronomowie spodziewają się, że na te i inne pytania dotyczące budowy Wszechświata odpowiedzi dostarczą nowe, nieistniejące jeszcze teorie fizyczne. Wykład "Z czego zrobiony jest Wszechświat?" dr Stanisława Bajtlika stanowi część cyklu "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie" przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski. Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 we wtorek, 26 lutego 2008 roku w Auditorium Maximum na Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie (teren główny Uniwersytetu Warszawskiego). Stanisław Bajtlik (ur. 1955) jest astrofizykiem.

Ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1984 roku uzyskał także tytuł doktora. Pracuje w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Zajmuje się głównie kosmologią. W latach 1986-1988 pracował jako post-doc na Uniwersytecie w Princeton. W latach 1991-1993 był "visiting fellow" w Joint Institute for Laboratory Astrophysics na University of Colorado, w Boulder. Dr Bajtlik jest autorem wielu prac naukowych z kosmologii. Od lat zajmuje się również popularyzacją nauki. Prowadził liczne audycje radiowe i telewizyjne.

Jest autorem książki popularnonaukowej "Kosmiczny alfabet" i dziesiątków artykułów popularnych. W styczniu 2008 roku został laureatem konkursu "Popularyzator Nauki" organizowanego przez serwis "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-02-12
Komentarze
Polityka Prywatności