Toruń ma planetoidę ?

Planetoida o numerze 12999 oficjalnie nosi już nazwę 'Toruń'.

Pierwszą informację o planach nadania nazwy „Toruń”- jednej z tysięcy planetoid pasa głównego, krążących wokół Słońca między orbitami Marsa i Jowisza - podał 14 lutego Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Centrum Astronomii UMK (wcześniej jego nazwiskiem nazwano planetoidę 14382). Temat podjął inny pracownik Centrum Astronomii, członek Zarządu PTA obecnej kadencji, dr hab. Maciej Mikołajewski.

Przywilej wnioskowania o nadanie nazwy własnej planetoidzie przysługuje jedynie jej odkrywcy, dlatego też sprawą zainteresowano prof. Edwarda Bowella, który zadedykował Toruniowi planetoidę o najciekawszym z dostępnych numerów – 12999 (prof. Bowell odkrył ją 30 sierpnia 1981 roku).

Od kilku tygodni planetoidę 12999 „Toruń” - już pod tą nazwą - można znaleźć na wszelkich oficjalnych serwisach astronomicznych, np. obejrzeć wizualizację jej aktualnej pozycji w Układzie Słonecznym (patrz http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=12999;orb=1;cov=0#orb) i przekonać się, że znajduje się nieco na zachód od Jowisza, a więc bardzo nisko nad horyzontem. Do niedawna planetoida Toruń znajdowała się w bardzo niekorzystnej – zwłaszcza dla Polski – pozycji do obserwacji. Jednak ostatnio udanej obserwacji dokonał Krzysztof Hełminiak , absolwent astronomii na UMK i aktualny doktorant dr hab. Macieja Konackiego w toruńskiej pracowni Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Wszelkie szczegóły, w tym zdjęcia (do ściągnięcia) planetoidy i film z animacją składającą się z sześciu obserwacji można zobaczyć na tej stronie (http://www.pta.edu.pl/12999/index.html). Zdjęcia wykonano 1-metrowym teleskopem Elizabeth w Południowoafrykańskim Obserwatorium Astronomicznym (SAAO).

Nadanie nazwy „Toruń” planetoidzie 12999 znakomicie wpisuje się w przyszłoroczne obchody Międzynarodowego Roku Astronomii.

 

źródło: UMK Toruń


ostatnia zmiana: 2008-06-16
Komentarze
Polityka Prywatności