Prof. Andrzej Kus: "jesteśmy dziećmi Kosmosu"

Dział: Kosmos

Polscy astronomowie bardzo pozytywnie odnieśli się do odkrycia międzynarodowego zespołu naukowców, który badając meteoryt Murchison ustalił, że jeden z ważnych składników budujących DNA najprawdopodobniej pochodzi z Kosmosu.

Badacze, którzy skomentowali wyniki pracy swoich zagranicznych kolegów na antenie telewizji TVN24, zalecają jednak ostrożność.

Naukowcy z Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ustalili, że materiał znaleziony w meteorycie Murchison zawiera cząsteczki uracylu i ksantyny - zasad azotowych wchodzących w skład nukleotydów, prekursorów molekuł tworzących RNA i DNA. Badacze starali się sprawdzić, czy odkryte przez nich cząsteczki przybyła na Ziemię razem z meteorytem, czy są raczej efektem zanieczyszczeń, które nastąpiły już po upadku obiektu na Ziemię.

Analiza laboratoryjna wskazała na tę pierwszą możliwość - nukleotydy zawierają izotop węgla, który powstaje tylko w przestrzeni kosmicznej, co oznacza, że badane przez naukowców składniki tworzące DNA także pochodzą z Kosmosu. Paweł Praś, astronom z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla, że gdyby udało się ostatecznie potwierdzić, że odnalezione cząstki powstały poza Ziemią, to byłby to argument za tym, że życie może powstać wszędzie.

"Tego typu znaleziska elementów budulcowych DNA już wcześniej sygnalizowano, ale nigdy nie mieliśmy pewności, czy to nie są po prostu zanieczyszczenia powstałe na Ziemi" - podkreśla Praś. Prof. Piotr Stępień z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW również woli poczekać na kolejne odkrycia. "Ostatnie badania nie mówią nam, czy meteoryty w jakiś sposób przynosiły życie. Gdyby się okazało, że podczas analiz innych obiektów odnaleziono ślady białek, to będziemy mieć potwierdzenie tego, co wszyscy podejrzewamy - że w każdym zakątku Kosmosu może narodzić się życie" - mówi biolog. Z kolei prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podkreśla, że "wszyscy jesteśmy dziećmi Kosmosu".

"Nasze ciała zbudowane są z materii, która powstała w gwiazdach. Budulec, który posłużył do zbudowania życia, jest częścią materiału, który jest tworzony w rożnych miejscach Kosmosu" - wyjaśnia astronom. Odkryciem podekscytowany jest również jeden z najsłynniejszych polskich astronomów, prof. Aleksander Wolszczan, który odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny i od wielu lat wspiera rozwój astrobiologii. "Mam nadzieję, że wyniki badań zostaną potwierdzone. Byłoby to kolejne ogniwo w łańcuchu odkryć, z których jasno wynika, że materia organiczna w sposób naturalny powstaje w Kosmosie, a następnie jest transportowana na planety przez asteroidy, przez ten kosmiczny gruz" - wyjaśnił profesor.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-17
Komentarze
Polityka Prywatności