Toruń na niebie - nowa polska planetoida

Dział: Kosmos

Mamy kolejną polską planetoidę. Nazwa Toruń została oficjalnie nadana planetoidzie numer 12999. Ciało to zostało odkryte tym samym teleskopem, którym odkryto Plutona.

Pierwsze informacje o tym, że Toruń będzie miał swoją planetoidę ujawnił w lutym Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego podczas zebrania z okazji 85-lecia istnienia organizacji założonej właśnie w Toruniu. Następnie w marcu Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie nadała nazwę. Obecnie astronomowie zaprezentowali aktualne zdjęcia obiektu.

Toruńska astronomia już wcześniej miała swoją planetoidę. Planetoida numer 14382 otrzymała imię prof. Andrzeja Woszczyka, toruńskiego astronoma, wieloletniego prezesa PTA. Uhonorowany w ten sposób naukowiec proponował wtedy, aby nadać jej imię Thorunia. Planetoida 1981 QJ2 została odkryta 30 sierpnia 1981 r. przez profesora Edwarda Bowella, podczas prowadzenia obserwacji w Lowell Observatory Anderson Mesa Stadion. Bowell jest odkrywcą lub współodkrywcą 572 planetoid i 2 komet. Archiwalne dane wskazują, że planetoidę obserwowano już w roku 1957.

Jej orbita przebiega w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem, obiega Słońce w trzy i pół roku. Obiekt ma średnicę od 5 do 10 kilometrów. Nie jest widoczny gołym okiem. W oficjalnym komunikacie Międzynarodowej Unii Astronomicznej opublikowanym w Minor Planets Circular z dnia 21 marca 2008 r., jako uzasadnienie nazwy (12999) Toruń podaje się, że miasto jest miejscem urodzin Mikołaja Kopernika, Stare Miasto znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Uniwersytet Mikołaja Kopernika ma największe w Polsce obserwatorium astronomiczne.

Nadanie nazwy Toruń zasugerował odkrywcy prof. Tadeusz Michałowski. Na pytanie dlaczego chciał, aby Toruń został uwieczniony, Michałowski odpowiada następująco: "Jest to proste. Kilka polskich miast ma "swoje" planetoidy, a Toruń nie. I to jest dość dziwna sytuacja. Zasługi Torunia, te dawne (Kopernik) i te nowe (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) są na tyle duże, że należało coś z tym zrobić. Skontaktowałem się z odkrywcą planetoid Tedem Bowellem, który pomysł przyjął bardzo pozytywnie". "Odkryłem planetoidę fotograficznie, przy pomocy teleskopu, którego Clyde Tombaugh użył do odkrycia Plutona w 1930 r. Wtedy teleskop znajdował się w Lowell Observatory, niedaleko Flagstaff.

W latach sześćdziesiątych został przeniesiony 25 kilometrów dalej, w ciemniejszą okolicę", opowiada o odkryciu profesor Edward Bowell z Lowell Observatory. "Powierzchnia planetoidy to mniej więcej 70 kilometrów kwadratowych. Dzięki odkryciu i nadaniu nazwy miasto Toruń zwiększyło się w znaczący sposób" - żartuje Bowell. "Astronomowie żartują, że "urodzić się w Toruniu, to znaczy pod naprawdę szczęśliwą gwiazdą ... 12999", zaledwie o jeden różną od pechowej 13000. Nasza planetoida na pewno nigdy na Toruń nie spadnie!" - równie żartobliwie kontynuuje dr hab. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Nadanie planetoidzie nazwy (12999) Toruń może być nietypowym atutem w staraniach miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podobne szanse daje Międzynarodowy Rok Astronomii 2009, w którym miasto Toruń zamierza uczestniczyć w znaczący sposób. Aktualne zdjęcia planetoidy udało się niedawno uzyskać absolwentowi astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a obecnie doktorantowi w Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika PAN. Krzysztof Hełminiak wykonał zdjęcia teleskopem Elizabeth o średnicy 1 metra, znajdującym się w Południowoafrykańskim Obserwatorium Astronomicznym SAAO w RPA. Więcej informacji o planetoidzie (12999) Toruń, wraz z jej zdjęciami, można znaleźć pod adresem www.pta.edu.pl/12999. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-26
Komentarze
Polityka Prywatności