Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańska sonda Deep Impact sfilmowała przejście Księżyca na tle Ziemi, a wszystko to z odległości 50 milionów kilometrów.
Europejska sonda krążąca wokół Marsa - Mars Express, dokona w lipcu i sierpniu kilku zbliżeń do jednego z dwóch księżyców tej planety - Fobosa (Phobosa). Najmniejszy dystans między sondą, a księżycem wyniesie 100 kilometrów.
Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera astronomowie odnaleźli jedną z najjaśniejszych gwiazd w Drodze Mlecznej. "Peonia" znajduje się w centrum Galaktyki i świeci ok. 3,2 miliona razy jaśniej niż dzienna gwiazda Ziemi. Może to oznaczać, że jest ona najjaśniejszą gwiazdą w Drodze Mlecznej, jaką kiedykolwiek udało się zaobserwować.
Po czterech niezwykle udanych latach misji, badająca system Saturna sonda Cassini 30 czerwca bieżącego roku oficjalnie zakończyła swoją pracę. To jednak nie koniec zadań dla statku kosmicznego znajdującego się na orbicie drugiej co do wielkości planety Układu Słonecznego, bowiem misja Casinni została przedłużona.
Naukowcy myśleli, że Księżyc nie zawiera ani grama wody, jednakże według ostatnich badań wynika, że pod jego spieczoną powierzchnią kryć się może całkiem dużo wody - donosi serwis New Scientist.
Organizatorzy Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, który ma uczcić m.in. 400-steną rocznicę pierwszej obserwacji astronomicznej wykonanej instrumentem optycznym, przygotowali program, dzięki któremu setki tysięcy ludzi na całym świecie będzie mogło otrzymać niewielki teleskop pozwalający obserwować ciekawe zjawiska astronomiczne.
Podróżująca w kosmosie sonda Rosetta została kilka dni temu "wybudzona" ze stanu uśpienia. Kontrolerzy lotu dokonali takiej operacji, gdyż zbliża się data spotkania sondy z planetoidą.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA rozważa opracowanie satelity księżycowego, nad którego stworzeniem będą pracować studenci. Projekt nosi nazwę American Student Moon Orbiter (ASMO).
Słoneczne obserwatorium Ulysses miało zakończyć swoją misję 1 lipca. Sonda jednak jeszcze działa, co oznacza iż ciągle nie zamarzło jej paliwo.
W trzydziestą rocznicę lotu Mirosława Hermaszewskiego w Kosmos astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odpowiedzieli na czternaście najciekawszych pytań wybranych z kilkudziesięciu tysięcy nadesłanych przez użytkowników komunikatora internetowego Gadu-Gadu.
Dokładnie o godzinie 10, dnia 4 lipca Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca (aphelium). Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152.1 milionów kilometrów.
Kończy się przewidziany na starcie czas misji Cassini badającej Saturna i jego księżyce. Ale to nie koniec badań wykonywanych przez sondę, zdecydowano bowiem o przedłużeniu misji o kolejne dwa lata.
Mamy kolejną polską planetoidę. Nazwa Toruń została oficjalnie nadana planetoidzie numer 12999. Ciało to zostało odkryte tym samym teleskopem, którym odkryto Plutona.
W niewielkiej osadzie Kitkiojarvi na północy Szwecji rolnik wykopał na swym polu największy znaleziony w Skandynawii i jeden z największych w Europie meteorytów.
27 czerwca minie 30 lat od pierwszego lotu Polaka w kosmos. Pierwszego i jak na razie jedynego. Pierwszym polskim kosmonautą był gen. Mirosław Hermaszewski.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności