Sonda Rosetta budzi się ze stanu uśpienia

Dział: Kosmos

Podróżująca w kosmosie sonda Rosetta została kilka dni temu "wybudzona" ze stanu uśpienia. Kontrolerzy lotu dokonali takiej operacji, gdyż zbliża się data spotkania sondy z planetoidą.

Rosetta ma 5 września przelecieć w pobliżu planetoidy (2867) Steins. Z Ziemi sonda wystartowała w marcu 2004 r., a jej głównym celem jest kometa Czuriumowa-Gierasimienki (67/P Churyumov- Gerasimenko), do której dotrze w 2014 r.

Do tej pory sonda dwukrotnie przeleciała koło Ziemi i raz koło Marsa, uzyskując od nich "grawitacyjnego kopniaka", dzięki któremu dotrze do swojego celu. Ma jeszcze raz przelecieć koło Ziemi, we wrześniu 2009 r. Natomiast w 2010 roku minie kolejną planetoidę (21) Lutetia. 27 marca 2008 r. Rosetta przeszła w tryb hibernacji na okres trzech miesięcy. Miało to na celu wydłużenie czasu życia niektórych podsystemów, jako że to dopiero początkowe etapy misji.

Teraz spowrotem przywróciła pełną sprawność wszystkich systemów i 5 września o 20:37 czasu środkowoeuropejskiego minie planetoidę Steins w odległości 800 km. Przelot nastąpi z prędkością 8,6 km/s względem planetoidy. W lipcu wszystkie instrumenty przejdą testy, a następnie 4 sierpnia rozpocznie się kampania obserwacyjna planetoidy za pomocą kamer zainstalowanych na pokładzie Rosetty.

Wśród głównych celów naukowych przelotu koło asteroidy są badania jej własności fizycznych i chemicznych, kinematyki (na przykład rotacji wokół własnej osi), porównanie powierzchni z powierzchniami innych planetoid, badania interakcji wiatru słonecznego z planetoidą. Rosetta to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. W projekcie biorą udział polscy naukowcy. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-08
Komentarze
Polityka Prywatności