18 lutego w Lądku Zdroju rozpoczyna się 44. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej. Jest to międzynarodowa, cykliczna impreza, związana od lat z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tegoroczna, zatytułowana "The Complex Physics of Compact Stars", ma wyjątkowy charakter.
Metody fizyczne mogą być stosowane w innych dziedzinach nauki, miedzy innymi w biologii. Fizyka medyczna pozwala na przykład rozwijać i udoskonalać metody walki z nowotworami.
W latach 1984-1986, końcowych jak się potem okazało latach swego życia, jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, laureat Nobla Richard Feynman wygłosił w California Institute of Technology cykl wykładów zatytułowany "Możliwości i ograniczenia maszyn liczących".
61 proc. Polaków jest przychylnych budowie w naszym kraju elektrowni atomowej, a 29 proc. jest przeciw - wynika z sondażu, zaprezentowanego na konferencji "Wpływ energetyki jądrowej na środowisko i mieszkańców Polski".
Materiał, który załamuje światło w stronę przeciwną niż wszystkie dotychczas znane materie, może znaleźć szerokie zastosowanie w przyrządach optycznych i czujnikach - informuje pismo "Nature Materials".
Dzięki odkrytemu przez tegorocznych noblistów w fizyce - Alberta Ferta i Petera Gruenberga efektowi gigantycznego magnetooporu, na twardym dysku małego laptopa można dziś przechować więcej danych niż kiedyś w komputerach całej, dużej instytucji.
Tegoroczną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki wyróżniono odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu, które jest wykorzystywane w elektronice do odczytywania danych z twardych dysków.
Hollywoodzkie filmy sprawiają, że studenci nie rozumieją fizyki - piszą naukowcy amerykańscy na łamach niemieckiego pisma "Praxis der Naturwissenschaften Physik".
Jak wykonać najtrwalszy zamek z piasku podczas wakacyjnej zabawy na plaży? Piasek i woda powinny być użyte w proporcjach osiem do jednego - odpowiadają naukowcy na łamach pisma "Nature Physics".
Naukowcom udało się opracować układ, który umożliwia "zatrzymanie" na kilkaset nanosekund reakcji pomiędzy materią (elektronem) i antymaterią (pozytronem). Prace prowadzone w celu poznania oddziaływań pomiędzy tymi cząstkami elementarnymi dają podstawę dla prób zbudowania unikatowego lasera anihilacyjnego - donosi tygodnik "Nature".
Trzem doktorantom z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udało się dokonać pomiaru kształtu pojedynczego fotonu. Doświadczenie przeprowadzone przez Wojciecha Wasilewskiego, Piotra Kolenderskiego i Roberta Frankowskiego w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu pozwala po raz pierwszy "obejrzeć" w całej okazałości pojedynczy foton podróżujący włóknem optycznym.
Egzotyczny stan materii - nadciekły gaz - udało się uzyskać fizykom z Massachusetts Institute of Technology - informuje najnowsze "Nature".
Nawet jeśli można cofnąć się w czasie, i tak nie da się zmienić przeszłości - wynika z nowej, kwantowej teorii podróży w czasie, o której pisze "New Scientist".
Udało się matematycznie opisać zachowanie piany na piwie. Model ten może się przydać między innymi w metalurgii i produkcji ceramiki, nie mówiąc już o browarnictwie - informuje "Nature". Piana pianie nierówna - o ile na jasnym piwie szybko opada, to pianę na kuflu Guinnessa można "kroić nożem".
Fizycy przyjrzeli się ostatnio jednemu z nierozwiązanych problemów współczesnej fizyki, przepływom turbulentnym. Ich badania mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji silników, samochodów, samolotów czy okrętów podwodnych - informuje "Physical Review Letters".