Akcelerator cząstek elementarnych nie musi mieć rozmiarów stadionu, by dawał wiązkę elektronów o dobrych parametrach - informuje "Nature." Akceleratory służą do rozpędzania naładowanych cząstek przy użyciu ogromnych elektromagnesów i silnych pól elektrycznych.
Prof. Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych fizyków na świecie i autor wielu bestsellerów, w wywiadzie dla programu Today radia BBC 4 powiedział, że ludzkość ma jeszcze długą drogę przed sobą nim stworzy jedną teorię wyjaśniającą prawa Wszechświata.
Największy na świecie nadprzewodzący magnes udało się z powodzeniem uruchomić w położonym na granicy francusko-szwajcarskiej ośrodku CERN, gdzie w roku 2007 ma zostać otwarty akcelerator Large Hadron Collider (LHC) - informuje serwis "EurekAlert".
O potwierdzeniu odkrycia superciężkiego pierwiastka o liczbie atomowej 118 poinformowali naukowcy z USA i Rosji. Po latach eksperymentów pierwiastek ten ponownie zaistniał, tym razem w postaci trzech atomów, które "przeżyły" zaledwie ułamek sekundy.
Kilkuletnia analiza danych wykazała, że po raz pierwszy udało się doprowadzić do reakcji chemicznej pomiędzy materią i antymaterią, uzyskując protonium - połączenie jonu wodoru z jonem antywodoru - informuje pismo "Physical Review Letters."
Naukowcy teleportowali informację kwantową pomiędzy światłem a materią. Pierwszy raz udało się to osiągnąć, wykorzystując dwa różne typy obiektów - informuje "Nature".
Dzięki badaniom tegorocznych noblistów z fizyki i astronomii docieramy do źródeł Wszechświata i poznajemy jego początkową ewolucję - powiedział PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Nawet gdyby prędkość światła wynosiła tylko 30 kilometrów na godzinę, rowerzyście i tak nie udałoby się go doścignąć - przekonywali naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład "Jak wyglądałby świat z małą prędkością światła" zgromadził tłumy uczestników X Festiwalu Nauki.
Wiązka fotonów, precyzyjnie nakierowana na nowotwór, przenika przez skórę i niszczy raka nie naruszając zdrowych komórek. O najnowocześniejszych osiągnięciach fizyki jądrowej wspomagających medycynę mówił w Warszawie dr hab. Zygmunt Szeliński z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Polskie urządzenie, mionowy system wyzwalania (tryger), zarejestrował pierwsze cząstki - na razie są to miony pochodzące z kosmosu. W laboratorium CERN w Genewie rozpoczęto właśnie zasadniczą fazę testów urządzenia zaprojektowanego i w dużej części wykonanego przez polskich naukowców - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych(www.ipj.gov.pl), dr Marek Pawłowski.
Laserową pensetę pozwalającą sortować atomy skonstruowali niemieccy fizycy. Wynalazek ten może być ważnym krokiem na drodze do kwantowego komputera - informuje "Nature". Fizykom z Uniwersytetu w Bonn udało się za pomocą lasera posortować siedem atomów cezu i ułożyć je w szereg.
Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat, koncentrując możliwie dużo energii w jednym miejscu - informuje "New Scientist". Jeśli przyjąć, że nasz Wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu, powinno być możliwe powtórzenie takiego zjawiska.
Niewidoczne dotychczas fragmenty matematycznego traktatu Archimedesa, zapisane na średniowiecznym pergaminie, ukazują się oczom naukowców dzięki wykorzystaniu kołowego akceleratora cząstek - informuje serwis internetowy "Silicon Valley".
Węgiel ponownie może zrewolucjonizować nasz świat. Z odpowiednio upakowanych nanorurek węglowych zbudowane są opracowane ostatnio superpojemne kondensatory - informuje pismo "Nanotechnology". Ta technologia - dziś jeszcze prototypowa - może już w najbliższych pięciu latach zostać wykorzystana do produkcji bardzo wydajnych baterii, wielokrotnie przewyższające swą pojemnością te znane nam dziś z półek sklepowych.
Obserwacje odległych galaktyk dowodzą, że we Wszechświecie jest jednak coś stałego - jedna z podstawowych stałych fizycznych nie uległa zmianie od siedmiu miliardów lat - informuje serwis "EurekAlert".