
Władze Lublina podjęły starania, aby akt Unii Lubelskiej z 1 lipca 1569 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa dokumentacyjnego powstałą w ramach programu UNESCO "Pamięć świata" (Memory of the World).

Repliki znalezisk archeologicznych pochodzące z unikalnego, monumentalnego grobowca Pierwszego Cesarza dynastii Qin - Qin Shi Huang Di można oglądać na wystawie "Chińska armia terakotowa cesarza Qin", która prezentowana jest w Muzeum Chełmskim w Chełmie.

W naszej galaktyce może istnieć sto miliardów takich planet, jak Ziemia - uważa doktor Alan Boss z Carnegie Institution of Science. - Na wielu z nich mogą egzystować proste formy życia - dodaje naukowiec, którego wystąpienie cytuje serwis internetowy BBC.

XXVIII Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) odbędzie się po raz pierwszy w Polsce - poinformowali organizatorzy na konferencji prasowej w stolicy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka nagrodziła zwycięzców konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach".

W dzisiejszych czasach użytkownicy chcą korzystać z urządzeń, które są bez przerwy podłączone do Sieci. W dzisiejszych czasach użytkownicy chcą korzystać z urządzeń, które są bez przerwy podłączone do Sieci.

Triceratopsy, rogate dinozaury, toczyły między sobą zażarte walki, używając rogów podobnie jak dziś robią to antylopy czy jelenie - informują paleontolodzy na łamach pisma "Public Library of Sciences ONE".

Prawie 40 tys. planet naszej galaktyki może być zamieszkałych przez istoty rozumne. Jak napisał w piątek "Daily Telegraph", do wniosku takiego doszli astrofizycy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Cały genom człowieka można zsekwencjonować już za 5000 dolarów - informuje "New Scientist". Gotowość do tak taniej analizy genomu konkretnej osoby ogłosiła firma Complete Genomics z Mountain View w Kalifornii.

6 wrześnie rozpocznie się w Krakowie 40. jubileuszowy Zjazd Fizyków Polskich. Organizatorzy spodziewają się kilkuset gości, w tym także zagranicznych. Swój udział potwierdzili już wstępnie dwaj laureaci Nagrody Nobla- prof. J. Georg Bednorz z Niemiec (Nobel 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali) oraz prof. Albert Fert z Francji (z Peterem Grunbergiem Nobel 2007 za odkrycie gigantycznego magnetooporu).

Nowa metoda detekcji wycieków ropy naftowej umożliwia wykrywanie pojawiającego się zanieczyszczenia również w nocy. Układ wykorzystuje kamery na podczerwień oraz nowo opracowany algorytm, który uwzględnia najważniejsze parametry fizykochemiczne, dając szansę na natychmiastowe wykrycie wycieku do morza ropy naftowej - donosi "Optics Letters".

W Rzymie armia nietoperzy zostanie zmobilizowana do walki z komarami - taką decyzję podjął zarząd domów komunalnych w reakcji na narzekania mieszkańców, którzy od lat zmagają się z plagą owadów.

Ponad 200 inskrypcji hieratycznych wykonanych w czasie budowy słynnej tarasowej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie odkryli polscy archeolodzy.

Olsztyńscy naukowcy namawiają, by 12 lutego w 200. rocznicę urodzin twórcy ewolucji Karola Darwina każdy choć przez chwilę poczuł się uczonym. Dzień Darwina w Olsztynie, który ma być pierwszym takim wydarzeniem podczas obchodów Roku Darwina na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, organizują profesorowie z wydziału biologii Alicja Boroń i Stanisław Czachorowski.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uzyskał niezwykle szczegółowy obraz mgławicy planetarnej NGC 2818, która leży w gwiazdozbiorze Kompas.