Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pojedynczy czynnik transkrypcyjny może przywrócić dorosłym komórkom macierzystym cechy zarodkowych - informują niemieccy naukowcy na łamach pisma "Cell".
Pod koniec września rozpocznie pracę Wielki Zderzacz Hadronów, największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych znajdujący się w ośrodku badawczym pod Genewą. Taką decyzję podjął zarząd CERN - poinformowało PAP biuro prasowe organizacji.
Ocieplenie klimatu, a nie uderzenie meteorytu jak do tej pory sądzono, było przyczyną pożarów jakie ogarnęły Amerykę Północną 12á900 lat temu - donosi serwis internetowy ScienceDaily.
Żyjące w Ameryce Południowej małpki marmozety porozumiewają się między sobą odmiennie w zależności od grupy, do której należą. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy zaobserwowano występowanie dialektów u małp - informują naukowcy w "American Journal of Primatology".
Na świecie wzrasta popularność wideokonferencji w technologii video telepresence. Na rozwoju tych usług stracą linie lotnicze - w ciągu najbliższych trzech lat nawet ponad 10 mld dolarów - szacują analitycy firmy Gartner.
Od 2006 roku trwają ratownicze badania archeologiczne na terenie wsi Obłaczkowo usytuowanej na trasie między Wrześnią a Miłosławiem. Przez tysiąclecia było to idealne miejsce dla osadnictwa - badacze znajdują tu pozostałości konstrukcji mieszkalnych datowanych od neolitu po późne średniowiecze.
Po tym jak w ostatnich dniach stycznia marsjański łazik Spirit przestał prawidłowo funkcjonować, zespół operacyjny NASA Mars Exploration Rover przeprowadził wiele nadzwyczajnych badań diagnostycznych sondy.
10 lutego 1919 r. w gmachu byłego rosyjskiego Instytutu Maryjskiego przy ulicy Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, do którego wybory odbyły się 26 stycznia 1919 r.
Gen regulatorowy o nazwie RscS umożliwia bakteriom gatunku Vibrio fischeri rozpoznawanie właściwego gatunku zwierząt do zamieszkania - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Nowoczesną pracownię do badania właściwości powierzchni ciał stałych w szerokim zakresie temperatury i ciśnienia otwarto w poniedziałek na wydziale chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Nadmierne stężenie wodoru w atmosferze może doprowadzić do zwielokrotnienia efektu cieplarnianego. Naukowcy z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opracowali nową metodę pomiaru zawartości tego pierwiastka w powietrzu.
Trzy różne rodziny ryb okazały się jedną rodziną - samce i samice wyglądają w niej jak odmienne gatunki a młode osobniki nie sa podobne ani do samca, ani do samicy - informuje "New Scientist".
Początki państwowości Polski nierozerwalnie wiążą się z wprowadzeniem na nasze tereny architektury murowanej. O tym, że wybór kamiennego budulca był pod wieloma względami nieprzypadkowy, przekonywał prof. Janusz Skoczylas z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu podczas wykładu "Kamień na Szlaku Piastowskim" w poznańskim Muzeum Archeologicznym.
Nie jest wykluczone, że za kilka lat będzie możliwa produkcja prądu i energii cieplnej we własnej mikrosiłowni zainstalowanej w domu. Jednym z surowców wykorzystanych do produkcji energii mają być glony pochodzące z zakwitów w akwenach.
Szlaki prehistorycznych migracji grup ludzkich można zrekonstruować, badając bakterie zamieszkujące od tysięcy lat żołądek człowieka - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności