
Gen o nazwie ELP4 jest związany z ryzykiem zachorowania na najczęściej występującą padaczkę wieku dziecięcego tzw. epilepsję Rolanda - informują naukowcy z USA na łamach pisma "European Journal of Human Genetics".

Osoby niedowidzące skarżą się, że tzw. energooszczędne żarówki dają za mało światła. Tymczasem w całej Unii Europejskiej do 2016 roku mają one zastąpić zwykłe żarówki.

W świecie ryb członkowie grupy są równie ważni jak liderzy, a ich wzajemne interakcje określają rolę społeczną w grupie - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Current Biology".

Archeolodzy odkryli w Malezji prehistoryczne kamienne narzędzia, które mogą pochodzić nawet sprzed około 1,8 mln lat - donosi agencja Associated Press.

W piątek wieczorem, 6 lutego, będzie można dojrzeć zakrycie stosunkowo jasnej gwiazdy przez Księżyc - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Jak wyjaśnia dr Olech, Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich.

W 2012 roku Rosja zamierza skierować na Księżyc misję "Luna-Glob", której zadaniem będzie dostarczenie na Ziemię księżycowego gruntu oraz wybór miejsca dla przyszłych ekspedycji - poinformował wiceszef biura konstruktorskiego Zjednoczenia Naukowo-Przemysłowego im. Ławoczkina, Władimir Jefanow.

Skutki Okrągłego Stołu były znacznie słabsze niż mogły być, ponieważ strona społeczna przyjęła porozumienie z komunistami jako cel sam w sobie, a nie jako środek do celu jakim było odzyskanie niepodległości i demokracji - ocenił w rozmowie z PAP historyk prof. Wojciech Roszkowski.

Wariant genu określanego jako "strażnik genomu" (gen p53) ma związek z ryzykiem zachorowania na guza mózgu w młodym wieku - wynika z pracy na łamach pisma "Neurology".

Pingwinom, których marsze po antarktycznym lodzie zostały uwiecznione w wielu hollywoodzkich filmach, grozi zagłada - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wśród neandertalczyków, wymarłych krewniaków ludzi współczesnych, mogła dominować grupa krwi zero - informują naukowcy na łamach pisma "BMC Biology".

Trzy mozaiki figuralne, jedną przedstawiającą skrzydlatą Nike (Wiktorię), drugą ukazującą Dionizosa odkrywającego śpiącą Ariadnę oraz trzecią - niezachowaną odsłonili archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Ptolemais na terenie Cyrenajki w dzisiejszej Libii.

Rosyjscy archeolodzy odnaleźli w Moskwie skarb złożony z monet, biżuterii i artefaktów, z których wiele pochodzi z XII wieku - donosi serwis internetowy Russia-InfoCentre.

Praptak miał podobnie zbudowane ucho wewnętrzne i podobnie słyszał, jak współczesne emu - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Nowa planeta podobna do Neptuna została odkryta dzięki metodzie tranzytów - informuje strona internetowa Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

6 lutego 1989 r. w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, które zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.