Opracowany właśnie miniaturowy, tani akcelerator, może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów i pracach badawczych - informuje serwis "EurekAlert". Akceleratory to urządzenia pozwalające rozpędzić do wielkiej prędkości i energii naładowane cząstki elementarne czy jony pierwiastków.
Czarna dziura może się zachowywać jak ciecz 400 razy mniej lepka od wody -informuje pismo "Physical Review Letters". Czarne dziury są obiektami o względnie małych wymiarach i niezwykle dużej masie - stąd siła ich grawitacji nie pozwala na opuszczenie czarnej dziury nawet przez światło.
Spłaszczony lub wydłużony kształt superciężkich jąder atomowych jest być może koniecznym warunkiem ich istnienia. Sprzyja on powstawaniu silnych wiązań wewnątrz jądra wynika z badań polskich fizyków opublikowanych na łamach "Nature".
Z Antarktydy wystartował balon zawierający instrument naukowy, którego zadaniem jest poszukiwanie antymaterii - informuje NASA. Główne zadania postawione przed misją to znalezienie dowodów na istnienie kosmicznej antymaterii i potwierdzenie teoretycznych obliczeń Stephena Hawkinga z Cambridge University w Anglii dotyczących "parowania" czarnych dziur.
Nowy sposób spowalniania światła może ułatwić budowę światłowodowych sieci telekomunikacyjnych - informuje pismo "Physical Review Letters". Prędkość światła - blisko 300 000 kilometrów na sekundę - pozwala błyskawicznie przesyłać wiadomości między kontynentami.
Pływanie w syropie jest równie łatwe, jak w wodzie - udowodnili amerykańscy naukowcy. Wyniki opublikował "American Institute of Chemistry and Engineering Journal".
Jądro atomu wbrew powszechnej opinii nie jest zazwyczaj kulą. Zwykle ma kształt owalny, przypominający śliwkę lub gruszkowaty. O tajemnicach jądra atomowego mówiono podczas Festiwalu Nauki w Warszawie
Czy to przypadek, że trawa jest zielona? Okazuje się, że rośliny odbijają najwięcej światła w kolorze, w którym najintensywniej świeci Słońce. Wydaje się, że Słońce świeci na żółto. A naprawdę największa ilość jego promieniowania ma barwę zieloną.
Przed dwoma miliardami lat prędkość światła na Ziemi była nieco mniejsza niż obecnie - informuje "New Scientist". Wyniki analizy pozostałości naturalnego reaktora jądrowego Oklo przyniosły nowe dowody, że prędkości, z jaką światło biegło przed miliardami lat i z jaką pokonuje przestrzeń teraz, wcale nie są jednakowe.
Największy w Meksyku detektor mionów pod piramidą w miejscowości Teotihuacan, "Mieście Bogów", pomaga zlokalizować komory grobowe w Piramidzie Słońca - informuje BBC. Elementarne cząstki - miony - powstają, gdy promieniowanie kosmiczne bombarduje atmosferę Ziemi. Poruszają się one niemal z prędkością światła i przenikają przez obiekty.
W majonezie można zaobserwować tajemnicze siły, wcześniej przypisywane tylko materiałom na kamizelki kuloodporne - informuje pismo "Physical Review Letters". Zjawisko, określane jako "negative normal stress", to siła przyciągania, występująca w określonych warunkach w niektórych cieczach. Po raz pierwszy opisano je mniej więcej ćwierć wieku temu.
Kolejna postać węgla jaką udało się uzyskać ma postać pianki i jest przyciągana przez magnes - informuje "Nature". Gąbczaste ciało stałe uzyskali fizycy z Australian National University w Canberrze, ostrzeliwując próbkę węgla laserem dającym 10 tysięcy impulsów na sekundę. W temperaturze 10 000 stopni Celsjusza powstała sieć węglowych rurek, mierzących miliardowe części metra.
Analiza zachowania pęcherzyków gazu w cieczy może wyjaśnić zjawiska zachodzące w urządzeniach przemysłowych - podaje serwis "EurekAlert". Wielu miłośników piwa obserwowało pęcherzyki gazu przyklejone do ściany szklanki, które zamiast wypływać na powierzchnię zagłębiają się.
Kondensat fermionów to nowy stan skupienia materii, odkryty przez amerykańskich fizyków. Jego zbadanie być może pozwoli na lepsze zrozumienie zjawiska nadprzewodnictwa - informuje "Nature".
Zamrożony hel-4 choć ma postać ciała stałego, zachowuje się też jak płyn pozbawiony lepkości - informuje "Nature".Naukowcy z Pennsylvania State University prawdopodobnie odkryli zupełnie nową postać materii - "ciało superstałe", czyli ochłodzony do skrajnie niskiej temperatury hel-4.