
Odkryto kilka nowych wariantów genetycznych wpływających na ryzyko łuszczycy, choroby zapalnej skóry i stawów. Trzy niezależne grupy naukowców z USA, Chin i Hiszpanii opublikowały swoje doniesienia na ten temat na łamach pisma "Nature Genetics".

Wraz z postępem globalnego ocieplenia pojawi się więcej martwych stref w morzach i oceanach - ostrzegają duńscy naukowcy na łamach pisma "Nature Geoscience".

Małpy nie tylko potrafią posługiwać się kamieniami jako narzędziami; umieją też wybierać narzędzia z najlepszego surowca. Żeby dobrać się do smacznego orzecha palmowego, trzeba najpierw rozbić jego twardą łupinę.

Podczas zakończonego kolejnego sezonu wykopalisk w pozostałościach starożytnego Spalonego Miasta w Iranie archeolodzy odkryli 52 ludzkie szkielety - donosi serwis internetowy Tehran Times.

Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) będzie powiększony o 51 hektarów. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 72 mln zł, z czego 60 mln zł pochodzić będzie z programu Rozwój Polski Wschodniej. Parkiem zarządza w imieniu marszałka województwa Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Wykorzystanie zdjęć satelitarnych i modelowania komputerowego pozwala na optymalizację wycinki lasu i zabudowy terenu tak, aby nie pozbawiać terenów tropikalnych deszczu - ustalili niemieccy naukowcy. Wyniki ich badań ukazały się w czasopiśmie "Journal of Hydrology".

Zgon gen. Władysława Sikorskiego nastąpił wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych u ofiar wypadków komunikacyjnych - poinformowali w czwartek specjaliści, którzy badali szczątki Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

Osoby z tzw. genem wojownika reagują większą agresją na prowokację - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy martwią się o przyszłość żab w związku z rosnącą konsumpcją żabich udek. Policzyli oni, że rocznie na nasze talerze trafia około miliarda tych płazów.

Aby zapewnić sukces reprodukcyjny, plemniki stosują wszelkie dostępne sposoby - informuje "New Scientist". Wiadomo na przykład, że plemniki szympansów, które nie grzeszą wiernością, są szybsze i sprawniejsze niż w przypadku niemal monogamicznych goryli.

Zespół naukowców prowadzący wykopaliska w Jerozolimie odkrył wykonaną po mistrzowsku głowę marmurowego posągu pochodzącego prawdopodobnie z II wieku - donosi serwis internetowy Haaretz.

Od 2006 roku wrocławscy naukowcy badają pozostałości po obozowiskach neandertalczyka, które znajdują się przy alei Hallera we Wrocławiu. Człowiek neandertalski przybywał w tym miejscu co najmniej dwukrotnie podczas zlodowacenia Wisły. Stanowisko znane jest od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Skorupy jaj wielu gatunków dinozaurów i pozostałości po gniazdach, w których wykluwały się młode - odkryli naukowcy w Korei Południowej. O ich badaniach informuje serwis Discovery News.

Rosyjscy wojskowi poinformowali, że wybudowany za czasów ZSRR i napędzany energią jądrową satelita rozpadł się częściowo w przestrzeni kosmicznej, ale jego elementy nie zagrażają Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ani ludziom na Ziemi.

Władze Berlina inaugurują w środę wieczorem zaplanowane na prawie cały rok obchody 20-lecia pokojowej rewolucji w dawnej NRD i obalenia muru berlińskiego w 1989 r.