Świat nauki (archiwalne artykuły)

Gen, który kontroluje fizjologiczne i nieprawidłowe starzenie się mózgu oraz siatkówki oka zidentyfikowali naukowcy z Kanady i USA. Informację publikuje pismo "Journal of Neuroscience".
Majestatyczne stare drzewa rosnące w zachodniej części Stanów Zjednoczonych znikają w dwukrotnie szybszym tempie niż 30 lat temu - informują naukowcy na łamach pisma "Science".
Neurony pobrane z żeńskiego mózgu są bardziej odporne na głodzenie niż neurony męskie - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Biological Chemistry".
Dziesięć nowych stanowisk ze sztuką naskalną przebadali w grudniu w egipskiej oazie Dachla polscy archeolodzy pod kierownictwem prof. Michała Kobusiewicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Na terenie Ameryki Północnej odkryto ślady mikroskopijnych diamentów w warstwach archeologicznych sprzed 13 tys. lat. Zdaniem naukowców, jest to świadectwo uderzenia w Ziemię ciała niebieskiego. Wyniki badań opublikowano na łamach tygodnika "Science".
Jedną z przyczyn ocieplenia klimatu w Europie na przestrzeni trzech ostatnich dekad jest spadek liczby mglistych dni, co z kolei wiąże się z poprawą jakości powietrza - twierdzą autorzy badania opublikowanego w internetowym wydaniu periodyku "Nature Geoscience".
Syntetyczny feromon może pomóc w oczyszczeniu amerykańskich Wielkich Jezior z zagrażających tamtejszym rybom minogów morskich - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W najbliższy piątek, w godzinach wieczornych, dojdzie do koniunkcji Księżyca i Wenus - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Księżyc i Wenus, to po Słońcu, dwa najjaśniejsze obiekty na niebie, więc ustawienie ich w jednej linii (nazywane przez astronomów koniunkcjami) zawsze wygląda bardzo efektownie.
64. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz mija we wtorek. Armia Czerwona wyzwoliła ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów. W walkach z Niemcami o Auschwitz, Auschwitz II-Birkenau, podobóz Monowitz i miasto Oświęcim zginęło 231 żołnierzy radzieckich.
Fragmenty świecznika, ceramikę oraz inne zabytki - głównie z czasów bizantyjskich (XI-XIII w.) - znaleźli polscy archeolodzy badający południowe części Morza Czarnego. Wyprawa do trzech niewielkich zatok między miejscowościami Partenit i Ałupka odbyła się we wrześniu 2008 r. w ramach polsko-ukraińskiego projektu.
O fotonice, Internecie przyszłości, usługach sieciowych, technologiach ICT dla zdrowia, nanoelektronice i innych zagadnieniach z dziedziny nowoczesnych technologii rozmawiać będą specjaliści - przedstawiciele Unii Europejskiej podczas Ogólnopolskich Dni Informacyjnych Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych oraz Fotoniki w 7. Programie Ramowym.
Badania archeologiczne ostatnich lat pokazały, że w pierwszej połowie III. tys. p.n.e. obok faraońskiego Egiptu i sumeryjskich miast południowej Mezopotamii jednym z najważniejszych, a dotychczas najsłabiej poznanych, centrów rozwoju cywilizacji miejskiej na Bliskim Wschodzie była północna część Mezopotamii.
Egipscy archeolodzy odnaleźli pozostałości królewskiej mumii sprzed około 4300 lat, prawdopodobnie będącej szczątkami matki faraona Tetiego - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Harcerskim apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem wieńców przed Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia gen. Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Tymczasowego uczczono w czwartek 146. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Trzy nowe warianty genów, które zwiększają ryzyko otyłości u dzieci - zidentyfikował międzynarodowy zespół naukowców. Informację podaje pismo "Nature Genetics". Badacze mają nadzieję, że nowe odkrycie pomoże identyfikować małe dzieci narażone na chorobliwą otyłość.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności