Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jeden z bohaterów filmu "Happy Feet: Tupot małych stóp", pingwin skalny o imieniu Lovelace, prawdopodobnie byłby równie zaniepokojony jak naukowcy na wieść o tym, że populacja jego krewnych zmniejszyła się o 90 proc. w ciągu ostatnich 50 lat.
Podczas zalotów samiec i samica komarów wykonują "pieśń miłosną" dostrajając do siebie nawzajem tempo uderzeń swych skrzydełek. Cienkie bzyczenie komarzycy to dla człowieka sygnał alarmowy - ostrzeżenie przed ugryzieniem. Dla samca, który macha skrzydełkami podczas lotu w innym tempie niż samica tego samego gatunku, czyli wydaje inny dźwięk, to pociągające wezwanie.
Prace archeologiczne prowadzone na stanowisku w południowej Bułgarii doprowadziły do odkrycia śladów starożytnej cywilizacji - donosi serwis internetowy FOCUS Information Agency.
Jak zbliżyć do siebie tak odległe dziedziny racjonalnego opisu i wyjaśniania rzeczywistości jakimi są metafizyka i mechanika kwantowa?
Na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek późnym wieczorem czasu polskiego, amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła, że istnieją dowody na to, że Czerwona Planeta jest w sensie biologicznym lub geologicznym żywa.
B. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, twórca "Gazety Wyborczej" Adam Michnik - to niektórzy uczestnicy zaplanowanej na 5 lutego w Sejmie konferencji z okazji 20. rocznicy porozumień Okrągłego Stołu.
Co setny mieszkaniec świata jest nosicielem wrodzonej mutacji genu MYBPC3 prowadzącej do formowania się w organizmie nieprawidłowych białek, wywołujących niewydolność pracy serca i atak - wynika z badań na Uniwersytecie Maduraj Kamaraj w Indiach.
Nie słynna czapka, ale płaszcz niewidka może wkrótce wisieć u nas w szafie! Amerykańscy i chińscy naukowcy zrobili kolejny krok na drodze stworzenia płaszcza zapewniającego niewidzialność.
Rolnicy mogą pomóc spowolnić ocieplanie się klimatu, wybierając takie rośliny uprawne, które odbijają promienie słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną - informuje pismo "Current Biology".
Koralowce, które tworzą Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii, rosną dziś wolniej niż kiedykolwiek. Naukowcy zbadali 328 kolonii dużych i wiekowych koralowców, których ciała ulegają z biegiem czasu zwapnieniu.
Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w środkowym Egipcie starożytne pozostałości sprzed ponad 4000 lat - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Tworzenie warunków dla rozwoju nowych technologii to furtka do wyjścia z kryzysu gospodarczego - wskazuje wykładowca Uniwersytetu Stanforda, specjalista energetyki i budownictwa dr Piotr Moncarz.
Piece ziemne wypełnione wielkimi kamieniami, znajdowane na terenie Ameryki Północnej, a także części Europy i Azji, świadczą o tym, że nasi przodkowie sprzed 10 tys. lat piekli w nich twarde bulwy roślin, które były ważną częścią ich diety. O badaniach archeologów amerykańskich informuje serwis "ScienceDaily"
W ciągu dwóch tygodni przygotowań w podmoskiewskim Gwiezdnym Miasteczku 10 ochotników z Rosji i Europy, z których 6 weźmie udział w 105-dobowym eksperymencie pozorowania lotu na Marsa, będzie musiało przede wszystkim nauczyć się jak przetrwać w ekstremalnych warunkach na Ziemi.
Bliźnięta jednojajowe są do siebie bardziej podobne niż dwujajowe nie tylko dzięki identycznej sekwencji DNA, ale również dzięki bardzo podobnemu wzorowi modyfikacji chemicznych DNA, które regulują aktywność genów - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Genetics".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności