Świat nauki (archiwalne artykuły)

Uczniowie szkół średnich mogą spróbować swoich sił w I Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Fizyka się liczy". Konkurs organizowany jest przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 11 lutego.
W kanadyjskim mieście Winnipeg rozpoczął się w piątek "okrągły stół", którego uczestnicy omawiają sprawy ochrony niedźwiedzi polarnych w Arktyce. W debacie uczestniczą przedstawiciele ministerstwa ochrony środowiska, znani naukowcy, działacze organizacji ekologicznych, reprezentanci rdzennej ludności Kanady.
Australijscy naukowcy znaleźli sposób na walkę z dengą - groźną chorobą tropikalną przenoszoną przez komary. Wystarczy zarazić komara bakterią o nazwie Wolbachia.
Inżynierowie z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej stworzyli urządzenie przeznaczone do śledzenia ruchów gałki ocznej. Umożliwi ono sterowanie kursorem myszy komputera jedynie za pomocą ruchów gałki ocznej.
Pozostałości osady należącej do przedstawicieli kultury wielbarskiej (I – V w. n.e.) identyfikowanej przez niektórych archeologów z Gotami, skupiska krzemieni z okresu neolitu i fortyfikacje sprzed 65 lat odnaleźli archeolodzy podczas ostatniego sezonu badań na stanowisku archeologicznym w Gościkowie (gm. Świebodzin) na trasie planowanej drogi ekspresowej S3.
Najbliższe tygodnie to doskonały czas do podziwiania planety Wenus, która jest trzecim pod względem jasności obiektem na naszym niebie - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Profesor Jerzy Dzik i doktor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, zostali laureatami nagrody naukowo- organizacyjnej za rok 2008.
Badania archeologiczne w Ptolemais w Libii, jednym z najważniejszych miast starożytnych położonych w prowincji Cyrenajka u wybrzeży Morza Śródziemnego polscy archeolodzy rozpoczęli późną jesienią 2001 r.
Nasza Droga Mleczna obraca się szybciej i ma znacznie większą masę niż sądzono dotychczas. Poinformowali o tym naukowcy z Centrum Astrofizyki Harvard- Smithsonian podczas obrad Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Long Beach w Kalifornii.
Niemieckie media obszernie informują o odkryciu w Malborku zbiorowego grobu ze szczątkami 1800 ludzi, najprawdopodobniej Niemców, którzy mieszkali w mieście przed końcem II wojny światowej.
Gen o nazwie DREAM, który reguluje odczuwanie bólu ma również wpływ na procesy uczenia się i zapamiętywania - wykazali naukowcy z Hiszpanii i Austrii. Artykuł zamieszcza pismo "Current Biology".
Milion drzew planują posadzić w Beskidach organizatorzy programu edukacyjno-ekologicznego "Moje silne drzewo", który zainaugurowano na środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Szympansy rozpoznają twarze innych szympansów używając tych samych obszarów mózgu, dzięki którym ludzie rozpoznają twarze ludzkie - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
W tym roku zakończył się ósmy już sezon prac wykopaliskowch polskich archeologów na neolitycznym tellu w Turcji. Tym razem skupiono się na badania wyjątkowego grobowca ze schyłku okresu neolitu i początku chalkolitu.
Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej pracują nad specjalnym systemem monitoringu, który umożliwi maszynom automatyczne wykrywanie np. bójki, przekroczenia prędkości czy innych sytuacji niebezpiecznych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności