Zmiany aktywności komórek nerwowych w mózgu śpiących ptaków pomagają im przyswoić tajniki śpiewu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Tropikalne nietoperze zwane niekiedy "szepczącymi" wydają dźwięki 100 razy głośniejsze niż sądzono - informuje "New Scientist".
Dieta uboga w węglowodany może osłabiać pamięć i inne zdolności intelektualne - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Appetite".
Małe samce pająków mogą mieć nawet 10 razy więcej potomstwa niż samce o dużych rozmiarach - wynika z najnowszych australijsko-kanadyjskich badań, o których informuje pismo "Journal of Evolutionary Biology".
Bez "mokrego nosa", czyli warstwy śluzu na psim nosie, węch najlepszego przyjaciela człowieka nie byłby tak doskonały.
Często mówi się, że między ludźmi, którzy wpadli sobie w oko "zaiskrzyło". W przypadku trąbonosów, czyli afrykańskich ryb z rodziny mrukowatych takie stwierdzenie to nie przenośnia. Elektryczność rzeczywiście pomaga im w znalezieniu partnera.
Witamina D może chronić płód przed infekcjami, gdyż pobudza produkcję związku przeciwbakteryjnego w łożysku - odkryli naukowcy z USA. Informację podaje pismo "Biology and Reproduction".
Istnieją nie tylko choroby odzwierzęce u ludzi, ale i "odczłowiecze" u zwierząt: badania w Ugandzie dowiodły, że tamtejsze goryle zarażają się od ludzi bakteriami coli.
Delfiny szybko pływają, bo są znacznie silniejsze niż przypuszczaliśmy - wynika z najnowszych badań.
Najszybsza żuchwa świata należy do żyjącego w Panamie termita Termes panamensis - informuje serwis "EurekAlert".
Morski ślimak nagoskrzelny Elysia chlorotica jest wegetarianinem doskonałym, bo przyswaja sobie geny roślin, które zjada - informuje "New Scientist".
Nowy gatunek delfina udało się dzięki badaniom genetycznym odkryć w wodach południowej Australii - informuje "New Scientist". Zespół Luciany Moeller z Macquarie University w Sydney badał populację delfinów, uważaną za pospolite delfiny butelkonose.
"Zły" cholesterol (LDL), znany ze swej roli w rozwoju miażdżycy, naczyń hamuje spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie - zaobserwowali naukowcy ze Szwecji. Informację na ten temat podaje pismo "PLoS ONE".
Jadowite ropuchy zagrażają krokodylom w Australii - poinformowali we wtorek eksperci. Ropucha aga (Bufo Marinus), nazywana też kururu i żabą talerzową, została sprowadzona w 1935 roku do Australii jako broń biologiczna przeciwko szkodnikom upraw trzciny cukrowej.
W Nepalu rozpoczął się drugi spis powszechny tygrysów, pośród obaw, że wiele tych zwierząt padło ofiarą nasilającego się w ostatnich latach kłusownictwa.