Świat nauki (archiwalne artykuły)

Herschel Teleskop Kosmiczny przez ostatnie cztery lata badał chłodne obiekty Wszechświata, w tym komety w zakresie mikrofalowym umożliwiającym między innymi dokonanie ocen proporcji deuteru do wodoru obecnych w tych obiektach. Uzyskane proporcje dla komet mocno zachwiały naszymi dotychczasowymi przekonaniami o miejscach powstania i ewolucji dynamicznej tych ciał.
Przy okazji 10. rocznicy trwania misji sondy Mars Express, jej właścicielka – Europejska Agencja Kosmiczna – zaprezentowała nową globalną mapę Marsa.
Astronomowie uzyskali obraz obszaru wokół młodej gwiazdy stanowiący pułapkę na pył, w którym może on bezpiecznie zwiększać swoje rozmiary, aż do stworzenia komet. O wynikach poinformowały Europejskie Obserwatorium Południowe oraz czasopismo „Science”.
Podczas wykopalisk prowadzonych w samym sercu stolicy Francji archeolodzy natrafili na fundamenty kościoła z XVII wieku oraz groby średniowieczne z ludzkimi szczątkami - podała agencja AFP. Naukowcy poszukują śladów fortecy z czasów galijskich.
Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa – informuje „New Scientist”.
Za pomocą teleskopu VLT astronomowie wykonali zdjęcie obiektu, który najprawdopodobniej jest planetą spoza Układu Słonecznego odległą od nas o około 300 lat świetlnych – ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy teleskop.
Na powierzchni Marsa płynęły dawniej rzeki. Jedna z nich, w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości i płynęła z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na jej obecność dostarczył łazik Curiosity. Opisano je w "Science".
W eksperymentach związanych z fizyką wysokich energii, np. w CERN uczestniczą tysiące ekspertów z różnych części świata. Dlatego ważne jest ustalenie wspólnych priorytetów. W czwartek Rada CERN zatwierdzi nową europejską strategię dla fizyki cząstek.
Naukowcom udało się zmierzyć światło wyemitowane we wszechświecie od Wielkiego Wybuchu – informuje portal Science Daily. Dane do badań zebrano przy pomocy teleskopów orbitalnych i naziemnych. Jest to najdokładniejsze badanie promieniowania kosmicznego w historii.
Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowych Chinach zespół 20 starożytnych grobowców sprzed ponad 2000 lat – informuje serwis internetowy New Straits Times.
Rosyjska dryfująca arktyczna stacja naukowa "Biegun Północny-40” zostanie ewakuowana z powodu wywołanych topnieniem pęknięć pola lodowego wokół stacji - poinformowało w czwartek ministerstwo ds. zasobów naturalnych i ekologii Rosji.
Rzadkie monety i inne artefakty z czasów Wikingów odkryli duńscy archeolodzy. Odkryte w ubiegłym roku monety to największy od 1939 roku tego rodzaju skarb z czasów Wikingów na terenie Danii - donosi serwis internetowy PanARMENIAN, powołując się na Duńskie Muzeum Narodowe.
Wyniki obserwacji dokonanych poprzez teleskop Fermiego dostarczają coraz mocniejszych dowodów na istnienie skupiska ciemnej materii w centrum Drogi Mlecznej – informuje New Scientist.
Grupa badaczy z Technion-Israel Institute of Technology w Izraelu opracowała nowy typ materiałów, który pozwala kontrolować rozchodzenie się światła w urządzeniach komunikacyjnych – informuje portal Phys.org.
O problemach z polującym na planety pozasłoneczne teleskopem Keplera, który znajduje się w kosmosie, poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Obserwatorium przeszło w tryb bezpieczny, a NASA szuka przyczyny usterki.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności