Archeolodzy odsłonili na stanowisku w północnej Szkocji ludzkie szczątki i gliniane naczynia z epoki brązu – informuje serwis internetowy Berwickshire News.
Dwaj amerykańscy astronauci naprawili w sobotę uszkodzony system chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z którego od kilku dni wyciekał amoniak. Naprawa na zewnątrz ISS trwała blisko sześć godzin.
Być może w sobotę dwaj amerykańscy astronauci wyjdą na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by sprawdzić skalę wykrytego przez załogę niepokojącego uszkodzenia - poinformowała w piątek rosyjska agencja Interfax.
Ludzki mózg jest w stanie przewidzieć trajektorię poruszającego się obiektu, nawet kiedy ze względu prędkość ciężko go dostrzec - oceniają naukowcy z University of California (USA).
Kosmiczne Obserwatorium Herschela wykonało szczegółowe obserwacje gorącego gazu molekularnego, który może być przekąską supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Carl Hagen, jeden z fizyków, którzy przyczynili się do rozwoju teorii dotyczącej bozonu Higgsa, wezwał do zmiany nazwy cząstki – informuje portal BBC News. Nowa nazwa miałaby brać pod uwagę wkład innych naukowców w badania nad tą cząstką. "Zawsze uważałem, że ta nazwa nie jest właściwa" – powiedział profesor Hagen.
Archeolodzy zbadali grobowiec sprzed 3300 lat odkryty w Omanie i odnaleźli szczątki około 200 osób – informuje serwis internetowy Gulf News.
Wyczerpał się ciekły helu do chłodzenia detektorów Kosmicznego Obserwatorium Herschela - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Oznacza to zakończenie prowadzonych tym instrumentem obserwacji. W projekcie brała udział Polska.
Archeologia podwodna to nie tylko działające na wyobraźnię wraki statków wypełnione złotem. To także zatopione krajobrazy, czyli całe światy zalane przez podnoszące się wody wszechoceanu - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Krajewski, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
W czwartek wieczorem w Polsce można było obserwować częściowe zaćmienie Księżyca o niewielkiej fazie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie bada się myszy z bardzo precyzyjnie zmodyfikowanym genomem. Dzięki możliwości wyłączenia genu Dicer u dorosłych osobników, myszy będzie można wykorzystać w celu lepszego zrozumienia procesów związanych z takimi funkcjami poznawczymi jak uczenie się i pamięć. Co więcej, naukowcy z Instytutu Nenckiego właśnie wykazali, że owe transgeniczne myszy nadają się już do badań nad zaburzeniami metabolizmu skutkującymi otyłością.
Razem z naukowcami z Uniwersytetu teksańskiego w Dallas, Samsung zamierza opracować interfejs pozwalający na sterowanie urządzeniami elektronicznymi przy pomocy fal mózgowych.
Międzynarodowy zespół astronomów użył zainaugurowanej niedawno sieci radioteleskopów ALMA do zbadania ponad 100 galaktyk gwiazdotwórczych z wczesnego Wszechświata. W ciągu kilku godzin uzyskano tyle danych obserwacyjnych, ile innymi podobnymi instrumentami przez ostatnią dekadę.
Lasów w Polsce przybywa - oceniają leśnicy z okazji ogólnopolskiego Święta Lasu, które obchodzimy w dniach 20-27 kwietnia. W ciągu ostatnich 68 lat lesistość kraju wzrosła z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie.
Archeolodzy z Australii i Indonezji będą razem prowadzić prace wykopaliskowe na prehistorycznym stanowisku w jaskini położonej na indonezyjskiej wyspie Sumatra – informuje serwis internetowy Illawarra Mercury.