Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ludzie współcześni (Homo sapiens) ewoluowali jeszcze długo po osiedleniu się w Europie. Niewykluczone też, że zajmując kontynent mogli się krzyżować z Neandertalczykami - sugerują naukowcy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Po raz pierwszy w dziejach badań paleontologicznych naukowcy natrafili na skamieniałość dwugłowej jaszczurki z rzadką anomalią rozszczepienia kręgosłupa - donosi "New Scientist". Okaz jest dobrze zachowany, pochodzi z chińskiej formacji skalnej Yixian z dolnej kredy sprzed 120 mln lat. Szkielet należał do wodnej jaszczurki. Zdaniem naukowców, jest najwcześniejszym znanym przykładem anomalii rozwojowej polegającej na rozwidleniu kręgosłupa.
Ssaki zdolne do lotu ślizgowego, mogły się pojawić jeszcze przed ptakami - sugerują autorzy badań opublikowanych na łamach "Nature." Jak dotąd za najstarsze szczątki latających ssaków uważano kości nietoperzy sprzed 51 milionów lat.
Wyjątkowo dobrze zachowane gniazdo dinozaura sprzed 65 mln lat wraz ze skamieniałymi jajami zostało sprzedane na aukcji w Stanach Zjednoczonych za blisko 420 tys. dolarów.
Szczęki kopalnej ryby sprzed 400 mln lat, Dunkleosteus terrelli, były jednymi z najsilniejszych "zgryzów" w zwierzęcym świecie. Wywierały nacisk z siłą około pięciu ton - wynika z badań i modelowaniu, prowadzonemu przez naukowców amerykańskich.
Metan, który dziś kojarzy nam się głównie z tragedią w kopalni "Halemba", jest równocześnie fascynującym tematem poszukiwań naukowych; to za jego sprawą badacze mogą wskazać związki między liczbą termitów na Ziemi a efektem cieplarnianym lub wyjaśnić tajemnicę trójkąta bermudzkiego - mówi paleobiolog dr Krzysztof Małkowski z PAN.
Dwa pochówki trójki niemowląt z epoki kamienia odkryli archeolodzy na stanowisku w Austrii. Pochówki świadczą o tym, że około 27 tys. lat temu nawet noworodki chowano w sposób ceremonialny - informuje najnowszy numer "Nature". Do niedawna naukowcy przebadali kilka pochówków dorosłych z epoki kamiennej (górny paleolit). Jednocześnie pochówki dzieci z tego okresu wydawały się bardzo rzadkimi znaleziskami.
Badania laserowe skamieniałych zębów jednego z gatunków australopiteków ujawniły, że ich dieta była o wiele bogatsza niż dotąd sądzono, nie mogła być więc przyczyną wymarcia tej grupy człowiekowatych - czytamy w najnowszym "Science".
Potwór z Loch Ness nie mógłby być plezjozaurem. Tak twierdzi brytyjski badacz po analizie skamieniałych kości prawdziwego plezjozaura - informuje ostatni numer pisma "New Scientist". Wymarłe obecnie plezjozaury były wodnymi gadami z grupy płetwojaszczurów.
Dwa nowe gatunki prastarych gadów morskich, podobnych do mitycznego potwora z Loch Ness, panowały w wodach Australii 115 mln lat temu. Gady Umoonasaurus i Opallionectes należały do grupy drapieżnych plezjozaurów - opowiada jeden z badających ich szczątki, paleontolog z University of Adelaide, Benjamin Kear.
Na głowach pterozaurów pojawiały się w okresie dojrzewania okazałe grzebienie. Grały one rolę podobną jak pawi ogon, to znaczy miały wabić partnera - piszą naukowcy z Wielkiej Brytanii w periodyku "Palaeontology".
Irlandzka paleontolog poinformowała o odkryciu w Hiszpanii skamieniałosci szpiku kostnego zwierząt sprzed 10 mln lat, które mogą posunąć naprzód wiedzę o zwierzętach prehistorycznych.
Lata młodości były dla tyranozaurów najlepsze. Dzieciństwo i starość - groźne i niebezpieczne -wynika z publikacji w najnowszym "Science". Jej autorzy szkicują możliwy scenariusz życia tych wielkich, drapieżnych gadów.
Najnowsze odkrycie paleobiologiczne z Australii każe zapomnieć o milutkich torbaczach. Naukowcy natknęli się na skamieniałe szczątki kangura-zabójcy o wielkich kłach i zwierzęcia, które nazwali "demoniczną kaczką zagłady".
W południowej Anglii archeolodzy odkryli w otoczeniu kamiennych narzędzi pozostałości słonia - kości i kły. Był to przedstawiciel Palaeoloxodon antiquus, wymarłego gatunku słonia sprzed 400.000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności