Świat nauki (archiwalne artykuły)

Polskie wynalazki - gniazdo USB, w które pendrive nie da się włożyć złą stroną, a także wytwarzane w innowacyjny sposób spiekane stale nierdzewne uzyskały złote medale z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie.
NASA ogłosiła, że na zdjęciach wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter widać prawdopodobnie radziecki lądownik Mars 3, który osiadł na powierzchni planety w 1971 roku. W identyfikacji pomogli rosyjscy miłośnicy astronautyki.
Zdaniem badaczy letniego zasięgu lodu morskiego w Arktyce pytanie o uwolnienie tej części świata od lodu na lato nie brzmi "czy", tylko "kiedy". Stanie się to szybciej, niż można sądzić - przed rokiem 2050, a może już nawet za 10-20 lat - ostrzegają.
Państwowy Zarząd Dziedzictwa Kulturalnego w Chinach ogłosił listę dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych w 2012 roku – informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Io, jeden z księżyców Jowisza, jest bardzo aktywny wulkanicznie. Najnowsze badania rozmieszczenia wulkanów na powierzchni wykazują rozbieżności ze współczesnymi modelami wnętrza Io, tłumaczącymi aktywność wulkaniczną tzw. grzaniem pływowym.
NASA przeprowadziła w laboratorium eksperyment symulujący warunki panujące w niskich warstwach atmosfery Tytana, największego księżyca Saturna. Wyniki wskazują, że warunki tam panujące są wystarczające do tworzenia cząstek organicznych zwanych tolinami.
Kometa C/2012 S1 (ISON), pomimo dużej odległości od Słońca, jest aktywna i ma jądro o rozmiarze około 5 kilometrów - informuje NASA.
Ziemska atmosfera zawiera niewielkie ilości ozonu. Pełni on jednak kluczową rolę dla organizmów żywych, a mianowicie chroni je przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego Słońca. Właśnie mija 50 lat od rozpoczęcia w Polsce pierwszych regularnych pomiarów zawartości ozonu w atmosferze, do dziś prowadzonych w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Belsku Dużym koło Grójca.
Czy wszystkie gromady kuliste w danej galaktyce mają wspólną historię? Według najnowszych badań gromad w galaktyce M87 niekoniecznie tak jest. Wyniki sugerują, że następowały różne okresy powstawania gwiazd – informuje Obserwatorium Gemini.
W piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przycumował statek Sojuz, dostarczając zapasy i trzech członków załogi oraz testując nową, szybszą trajektorię podchodzenia do stacji. Stacja ma dziś rozmiar boiska piłkarskiego i bywa widoczna z Ziemi.
Astronomowie znają dwa główne typy supernowych, jednak badania międzynarodowego zespołu wskazują na istnienie nowej podkategorii tych obiektów, którą można określić mini-supernowymi.
Sposób przetwarzania dwutlenku węgla z atmosfery na produkty dla przemysłu opracowali naukowcy z University of Georgia. Może to w niedalekiej przyszłości doprowadzić do produkowania z niego np. biopaliw.
W ostatni dzień marca wystartuje trwająca tydzień ogólnoświatowa kampania sprawdzająca jak ciemne jest niebo w różnych zakątkach świata. Wziąć w niej udział mogą wszyscy chętni, a materiały pomocnicze dostępne są w języku polskim.
Marsjański łazik Opportunity bada najstarsze skały, jakie dotychczas udało się zidentyfikować na Czerwonej Planecie. Zdaniem cytowanych przez BBC ekspertów, przypominają one próbki znalezione przez inny łazik, Curiosity. Analizy danych z obu sond pomagają nakreślić historyczny obraz Marsa i ustalić, czy panowały tam warunki sprzyjające rozwojowi życia.
W piątek dojdzie do bardzo bliskiego spotkania Marsa i Urana na niebie, ale bezpośrednia obserwacja tego zjawiska będzie niemożliwa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności