Świat nauki (archiwalne artykuły)

Niektóre mamuty miały ciemną sierść, inne zaś jasną. Decydował o tym ten sam gen, który kontroluje kolor sierści u pewnego gatunku myszy - donosi najnowsze "Science".
Kości i kły słoniowe znalezione w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że już 400 tys. lat temu przodkowie mieszkańców wysp zabijali te wielkie zwierzęta dla ich mięsa - informuje internetowy serwis BBC.
Pierwsze czworonożne zwierzęta lądowe - ichtiostegi - poruszały się w podobny sposób jak dzisiejsze gąsienice - sugerują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".
Skamieniałości maleńkich skorupiaków, starszych od dinozaurów, znaleziono w szkockim Aberdeenshire - podaje BBC News. Mogły one stanowić pokarm pierwszych ryb słodkowodnych - twierdzą naukowcy.
Mimo obfitości małych ssaków, ptactwa i ryb, neandertalczycy i pierwsi ludzie współcześni w Europie preferowali mięso dużych ssaków. Wykazały to ostatnie badania szkieletów znalezionych na francuskich stanowiskach - informuje serwis internetowy "Discovery Channel".
Układ oddechowy dinozaurów jest podobny do tego, jaki mają współcześnie żyjące ptaki - twierdzą amerykańscy paleontolodzy na podstawie swych najnowszych badań.
Naukowcy znaleźli kolejne dowody na poparcie kontrowersyjnej teorii, że pierwsi ludzie w Australii są odpowiedzialni za wyginięcie tamtejszych gigantycznych pradawnych zwierząt.
Kości dinozaurów przypominają nieco kości ptasie i dlatego, badając szczątki dinozaura, będzie można rozpoznać jego płeć - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "Science".
Kanadyjscy paleontolodzy natrafili na skamieniałości wymarłego ssaka, świadczące o tym, że mógł on używać jadu w podobny sposób jak węże - czytamy w publikacji w najnowszym "Nature".
Nie wszystkie zauropody były olbrzymimi dinozaurami o długich szyjach. Naukowcy odkryli w Patagonii małego zauropoda, obdarzonego wyjątkowo krótką szyją - informuje najnowsze "Nature".
Kolebką hominidów mogła być Azja, a nie kontynent afrykański. Zdaniem członków międzynarodowej grupy badaczy wskazują na to ostatnie odkrycia szczątków kostnych małp z oligocenu dokonane na terenie Pakistanu. Wyniki tych prac publikuje numer magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Sahelanthropus tchadensis to odrębny gatunek hominidów, najwcześniejszy z naszych dotychczas poznanych przodków z rodziny człowiekowatych. Wykazały to ostatnie badania materiału kostnego sprzed ok. 7 mln lat, których wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze magazynu "Nature".
Wymarły przed 40 tys. lat australijski lew workowaty posiadał najpotężniejszy zgryz spośród wszystkich kiedykolwiek istniejących ssaków - twierdzą australijscy naukowcy
Skamieniałe kości nóg i miednicy hominida odnaleźli ostatnio antropolodzy pracujący w
Afarze - etiopskim regionie uważanym za jedną z kolebek człowiekowatych. Analiza zachowanych kości świadczy o tym, że nasz przodek sprzed ok. 4 mln lat chodził podobnie jak my na dwóch
nogach.
Nowy gatunek krokodyla sprzed 40 milionów lat odkryto w tropikalnej Australii. Znalezisko to częściowo wypełnia lukę w naszej wiedzy na temat ewolucji krokodyli - zwierząt, które niewiele się zmieniły w stosunku do swoich przodków.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności