
Antarktyczna populacja pingwinów skurczyła się z powodu globalnego ocieplenia, gdyż topniejący lód niszczy ich stanowiska lęgowe i ogranicza źródło pożywienia - wynika z opublikowanego raportu organizacji ekologicznej WWF.

Słonie potrafią śledzić zapachy do 30 swoich krewnych, budując w mózgu "mapę" ich położenia - informuje pismo "Biology Letters". Jak wykazały badania przeprowadzone w kenijskim parku narodowym Amboseli przez naukowców z University of St Andrews, członkowie stada słoni wykorzystują swoją dobrą pamięć i rozwinięty zmysł węchu, aby być w kontakcie podczas wędrówek w poszukiwaniu pożywienia czy w innych sytuacjach społecznych.

Relikty dwóch prostokątnych palenisk odkryli archeolodzy na terenie dziedzińca wstępnego pałacu Branickich w Białymstoku. Wykorzystywane były prawdopodobnie w III i na początku IV wieku przez mieszkańców tamtejszej osady.

To, że dany produkt wydaje się być doskonałym, nie znaczy, że nie są prowadzone intensywne badania nad jego ulepszeniem. Dzięki nowemu podejściu naukowców do tworzenia kart pamięci, urządzenia tego typu będą mogły być niemal czterokrotnie bardziej pojemne, donosi "Nature Nanotechnology".

Z powodu usterek systemu paliwowego wahadłowca Atlantis amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) odłożyła w niedzielę co najmniej do 2 stycznia jego kolejny lot na orbitę.

75 lat temu polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonali rzeczy uważanej wcześniej za niemożliwą - poznali szyfr "Enigmy" - niemieckiej maszyny kodującej. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi.

Samce muszek owocowych (Drosophila melanogaster), które nie mają jednego z białek specyficznego dla komórek glejowych, nie rozróżniają samców od samiczek i wobec obydwu płci wykazują takie same zachowania godowe - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Ocieplanie się klimatu oraz masowe wylesianie doprowadzą do 2030 roku do całkowitej likwidacji lub poważnego zniszczenia blisko 60 procent amazońskiej puszczy - podała w swoim najnowszym raporcie organizacja obrońców przyrody WWF.

Polskie karpie są bezpieczne, wynika z corocznego badania pozostałości chemicznych w rybach hodowlanych - poinformowało na swojej stronie internetowej ministerstwo rolnictwa.

Budowa zębów neandertalczyka żyjącego 100 tys. lat temu świadczy o tym, że dojrzewał on znacznie krócej niż ludzkie dzieci. Po raz kolejny naukowcy potwierdzają, że długie dzieciństwo to "wynalazek" naszego gatunku. O swoich badaniach piszą w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Grudzień obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Zobaczymy dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, opozycję Marsa, ciekawe zjawiska zakryciowe i dwie jasne komety. W grudniu Słońce, z racji zbliżania się do punktu przesilenia zimowego, wznosi się najniżej nad horyzontem i dni trwają rekordowo krótko.

Świat zjada więcej niż produkuje, a ceny żywności będą rosły ze względu na przeznaczanie areału pod uprawy roślin energetycznych i ze względu na zmiany klimatu, niosąc ze sobą ryzyko niepokojów społecznych.

Młode szympansy potrafią lepiej zapamiętywać liczby niż dorośli ludzie - informują naukowcy japońscy w najnowszym numerze pisma "Current Biology".

Zespół archeologów odkrył dwa starożytne cmentarzyska z epoki brązu w Syrii - donosi serwis internetowy Guardian UK. Odkrycia dokonano na stanowisku w okolicach wioski Heina na południe od Damaszku, stolicy Syrii.

Choć brzmi to niemal jak dowcip o rzucaniu kulkami na mole w mole, naukowcom udało się okryć nową - całkiem poważną - metodę inaktywacji i destrukcji wirusów za pomocą światła laserowego. Metoda może być potencjalnie wykorzystana w medycynie - informuje "Optics&Laser Europe".