
Rada Najwyższa d/s Starożytności Egiptu ogłosiła odkrycie królewskiego sarkofagu sprzed 3700 lat, pochodzącego z czasów XIII Dynastii - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

Komputerowo sterowany ekran może pokazywać, gdzie są członkowie rodziny, podobnie jak robił to magiczny zegar rodziny czarodziejów z powieści o przygodach Harrego Pottera - informuje serwis Discovery News. Prototyp takiego urządzenia opracowali inżynierowie z firmy Microsoft.

Najnowsze badania wykonane przez sondę Mars Express przyniosły kolejne informacje o - ciągle słabo poznanym - środowisku Czerwonej Planety. Dane zebrane przez należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej instrument znajdujący się na orbicie Marsa, pozwoliły zbadać naukowcom jonosferę planety.

Atrakcyjność osobników jest dziedziczna - przynajmniej wśród owadów. Jak zaobserwowali brytyjscy naukowcy na muszkach owocówkach, seksowni ojcowie płodzą seksownych synów - informuje pismo "Current Biology".

W większości krajów świata, przeważnie biednych, rolnictwo znacznie ucierpi wskutek ocieplania się klimatu - przewidują amerykańscy eksperci z Center for Global Development i Peter P. Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie.

Żyjące w zachodniej Tanzanii szympansy używają prostych drewnianych narzędzi do wygrzebywania z ziemi pożywnych korzeni i bulw - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Meksykańscy naukowcy odkryli w jaskiniach na Półwyspie Jukatańskim malowidła naścienne sprzed ponad 5000 lat - donosi serwis internetowy Nerve News.

Wyniki najnowszych badań prowadzonych przez Erica Parteli z Uniwersytetu w Stuttgarcie pokazują, że odkryte w 1971 roku piaszczyste wydmy na Marsie przez bardzo długi czas pozostają praktycznie nieruchome.

W próbkach pobranych z kilku niemieckich rzek, stanowiących dopływy Renu, naukowcy odnotowali podwyższony poziom pestycydów, których stężenie waha się wraz z porami roku, ale zawsze przekracza dozwolone normy, donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Z pomocą wyszukanych technik inżynierii genetycznej japońscy uczeni zmodyfikowali powonienie myszy, pozbawiając ją strachu przed kotem. Zmodyfikowana mysz nosi nazwę "delta-D" pisze tygodnik "Nature".

Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta - Romulusa i Remusa. Według relacji Rutellego, byłego burmistrza Rzymu, jaskinię zlokalizowano już w sierpniu, gdy archeolodzy zaczęli drążyć ziemię na niezbadanym dotąd odcinku wzgórza, tuż obok siedziby cesarza Augusta.

Rekonstrukcję szkieletu dinozaura sprzed 110 mln lat, który miał pysk podobny do szerokiej ssawki odkurzacza z setkami drobnych zębów i niemal przeźroczyste kości czaszki zaprezentowano w czwartek na spotkaniu Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie.

Astronomowie pracujący dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ogłosili odkrycie piątej planety w układzie gwiazdy 55 Cancri. Tym samym układ ten stał się rekordzistą jeśli chodzi o liczbę potwierdzonych planet pozasłonecznych.

67. rocznica pierwszej masowej egzekucji w niemieckim obozie Auschwitz przypadnie w czwartek. Niemcy rozstrzelali wówczas 40 Polaków. Wydarzenie z 22 listopada 1940 roku dało początek masowym rozstrzeliwaniom więźniów w obozie. Do 1945 roku zgładzono w ten sposób co najmniej kilka tysięcy osób, głównie Polaków.

Globalne ocieplenie trwa i jego skutki już zaczynamy odczuwać - ocenił w poniedziałek dr Grzegorz Żarnowiecki z Zakładu Meteorologii i Bioklimatologii Akademii Świętokrzyskiej. Jednak nie ma pewności czy to działalność człowieka przyczynia się do zmian klimatu, dlatego nie wiadomo, czy np. strategie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będą w stanie zatrzymać ten proces.