Świat nauki (archiwalne artykuły)

Astronomowie z Laboratorium Fizycznego Applied Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera odkryli, że w odległości 424 lat świetlnych od Ziemi, w układzie gwiazdy podobnej do Słońca powstaje planeta przypominająca Ziemię.
Kosmonauci, inżynierowie i wojskowi obchodzili w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą 50. rocznicę pojawienia się w kosmosie pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Uznaje się, że wystrzelenie na orbitę okołoziemską przez Związek Radziecki Sputnika-1 rozpoczęło erę kosmiczną ludzkości.
Robotnicy podczas prac budowlanych na ulicy łączącej siedzibę dawnej KGB na Łubiance z Placem Czerwonym w Moskwie znaleźli szczątki 34 osób i zardzewiały pistolet - podały stołeczne władze.
Dwuetapowe podgrzewanie (do 450 i 900 stopni Celsjusza) odpowiedniego polimeru pozwala uzyskać porowaty węglowy materiał, o kontrolowanej wielkości otworów. Tak powstały aktywowany węgiel może być stosowany między innymi w przemyśle - donosi "Journal of Materials Chemistry".
Dinozaury zostaną sklonowane, uda się to prawdopodobnie w ciągu pięciu - dziesięciu lat - uważa jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów prof. Jack Horner z Uniwersytetu Stanowego w Montanie.
Wiele doniosłych odkryć naukowych - również w astronomii - dokonuje się przypadkowo. Takie zdarzenie miało miejsce w ostatnim czasie, kiedy analizując obserwacje radiowe pulsarów w Małym Obłoku Magellana astronomowie wykryli krótki, lecz gigantyczny błysk promieniowania radiowego.
Norwegia zbuduje pierwszą na świecie elektrownię na wodę morską, eksplorując w ten sposób nową postać energii odnawialnej - poinformował norweski koncern energetyczny Statkraft, który wystąpił z tą inicjatywą.
Komórkowe mikro-RNA pomaga przetrwać wirusowi HIV, gdyż wyłącza replikację jego materiału genetycznego i skłania go do przejścia w stan utajenia - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Nature Medicine".
Archeolodzy chińscy odnaleźli grobowiec trzeciego i ostatniego cesarza dynastii Qin (221-207 r. p.n.e.) obok mauzoleum Qin Shi Huangdiego, pierwszego cesarza tej dynastii, który zjednoczył Chiny i kazał się pochować w eskorcie 8000 terakotowych żołnierzy - poinformowała agencja Xinhua.
Naukowcy coraz bardziej zbliżają się do dnia, kiedy w oknach biurowców oraz mieszkań instalowane będą "inteligentne" szyby. Kolejnym krokiem w tą stronę jest odkrycie nowej metody syntezy materiału, dzięki któremu szyby staną się "inteligentne" - donosi "Journal of Materials Chemistry".
Potężny tygrys szablozębny epoki lodowcowej, Smilodon fatalis, nazywany przez naukowców maszyną do zabijania, miał dosyć słabe szczęki. Dowodzą tego najnowsze analizy, prowadzone przy użyciu modelowania komputerowego i opisane w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Z powodu trudnych do przezwyciężenia ograniczeń technicznych lot człowieka na Marsa jest wciąż odległą przyszłością. Dziś bardziej realny jest nasz powrót na Księżyc - mówili na Politechnice Warszawskiej przedstawiciele agencji kosmicznych - amerykańskiej i europejskiej, oraz inni eksperci w dziedzinie kosmosu.
Bitwa o Monte Cassino, w której zginęło m.in. 924 żołnierzy polskiego II Korpusu generała Władysława Andersa, mimo zwycięskiego ostatecznie zakończenia przyniosła atakującym niepotrzebne straty wskutek serii błędów dowódców sił sprzymierzonych - twierdzi w swej książce amerykański dziennikarz, laureat Nagrody Pulitzera, Rick Atkinson.
Cechy dominujące lub recesywne warunkujące rozwój różnych chorób i zapisane w genach psów, można już diagnozować z dużym prawdopodobieństwem - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".
Hollywoodzkie filmy sprawiają, że studenci nie rozumieją fizyki - piszą naukowcy amerykańscy na łamach niemieckiego pisma "Praxis der Naturwissenschaften Physik".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności