
Malejąca populacja tygrysów w Indiach nie odbuduje się nigdy, a ocalenie tych, które przeżyją mimo kłusownictwa i kurczenia się ich siedlisk, wymaga cudu - twierdzi indyjski ekolog i znawca tygrysów Valmik Thapar.

Antybiotyki przestają być skuteczne, ale wciąż możemy bronić się przed bakteriami. Pomoże nam w tym genomika - nauka zajmująca się rozszyfrowywaniem kodów genetycznych. Dzięki niej mogą powstać leki, które zastąpią lub wspomogą antybiotyki.

Naukowcy, badający ślady uprawy roślin w Chinach przed tysiącami lat, doszli do wniosku, że kultywacja ryżu na wielka skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Wyniki tych badań opublikowane zostały w magazynie Nature.

Opracowano metodę uwidaczniania obecności gazów bojowych (np. sarinu), które rozpylone zostały w powietrzu. Dzięki nowej metodzie, tego typu toksyczny gaz jest widoczny gołym okiem, jako niebieska poświata - donosi "Chemical Communications".

Polski paleontolog, dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego, wnioskując z tropów dinozaurów sprzed 150 milionów lat, podważył tezę dotyczącą czworonożności stegozaurów oraz ich hipotetycznego wyglądu.

Amerykańscy badacze z Massachusetts Institute of Technology z Cambridge informują, że kiedyś przy pomocy specjalnych lin astronauci będą mogli poruszać się po powierzchniach małych planetoid. Taki system został opisany w najnowszym numerze czasopisma "Acta Astronautica".

W najnowszym "Nature" naukowcy prezentują sekwencję genomu szympansa i wyniki wstępnego porównania go z genomem ludzkim - to ostatni sukces w historii badań szympansów. Badania naukowe nad tymi małpami trwają już od ponad stulecia - czytamy w innej publikacji w tym tygodniku.

W ciągu ostatniego dziesięciolecia w lasach deszczowych Sri Lanki odkryto 35 nowych gatunków żab - potwierdzili badacze na łamach pisma "Raffles Bulletin of Zoology". Jednocześnie 17 gatunków wyginęło, 11 innych jest skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Dokładne analizy fizykochemiczne umożliwiły ustalenie składu chemicznego łez oraz trójwymiarowego układu warstwy ochronnej oka tworzonej przez łzy. Warstwa ta swą strukturą przypomina ocean z wysepkami - donosi "Chemistry World".

Naukowcy z Indii określili wiek przypadkowego znaleziska, jakim był przypadkowo odnaleziony w ziemi zestaw miedzianych przedmiotów, na blisko 4000 lat. Odkryli też nowe stanowisko archeologiczne - donosi indyjski serwis internetowy The Economic Times.

Współpraca chemików z przemysłem perfumeryjnym zaowocowała nowym, rewolucyjnym systemem powolnego uwalnianie zapachu z perfum. Skład nowoczesnych perfum umożliwia syntezę chemiczną pachnących cząsteczek w trakcie ulatniania się zapachu - informuje "Chemical Communications".

Amonity, morskie głowonogi, które miały wyginąć w czasie wielkiego wymierania 65 mln lat temu, przeżyły tę katastrofę. Najnowsze badania - w tym prowadzone przez dr Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN - dostarczają dowodów, że amonity przetrwały globalny kataklizm.

Czarne dziury to tajemnicze obiekty o najsilniejszym znanym w przyrodzie polu grawitacyjnym. Astronomowie ze Stanów Zjednoczonych obliczyli, z jakimi prędkościami czarna dziura może być wyrzucona z galaktyki w wyniku połączenia się z inną czarną dziurą.

Niemal całą sekwencję genomu szympansa (Pan troglotydes) - najbliższego żyjącego krewnego człowieka, udało się poznać międzynarodowemu zespołowi naukowców, pracujących pod nazwą Konsorcjum ds. Sekwencjonowania i Analizy Genomu Szympansa.

Jak wykonać najtrwalszy zamek z piasku podczas wakacyjnej zabawy na plaży? Piasek i woda powinny być użyte w proporcjach osiem do jednego - odpowiadają naukowcy na łamach pisma "Nature Physics".