Świat nauki (archiwalne artykuły)

Młodzi naukowcy w niekonwencjonalny, niepozbawiony humoru sposób starają się oswoić ludzi z fizyką. Poprzez portal http://www.fiztaszki.pl/ można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z fizyką.
brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne podaje, że wśród setek odkrytych przez astronomów planet pozasłonecznych jedna z kategorii określana jest jako super-Ziemie. Okazuje się, że być może wcale nie są to planety skaliste, takie jak nasza Ziemia, a mogą raczej przypominać gazowego Neptuna.
Przez ostatnie 20 lat naukowcy uważali, że nasi wymarli krewniacy, przedstawiciele Homo sapiens neandertalensis, żyli na południu Półwyspu Iberyjskiego równolegle z przedstawicielami Homo sapiens sapiens. Oznaczałoby to, że oba podgatunki kontaktowały się ze sobą. Najnowsze badania kwestionują jednak tę hipotezę.
Jakub Oleś i Marek Niewiadomski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH udowodnili, że po trzech latach studiów są w stanie skonstruować od podstaw robota inspekcyjnego, który w przyszłości może pracować w trudnych warunkach.
O szybkości procesów chemicznych w komórkach decyduje prędkość poruszania się (dyfundowania) cząsteczek uczestniczących w danej reakcji. Za pomocą uniwersalnej metody, opracowanej w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, po raz pierwszy udało się przewidzieć współczynniki dyfuzji wszystkich białek w bakteriach Escherichia coli. Osiągnięcie ma znaczenie nie tylko dla biologów i chemików, ale również dla... firm transportowych.
Ruszył konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" skierowany do uczniów i studentów. Jego ideą jest skonstruowanie urządzenia, które wykorzystując jak najwięcej zjawisk fizycznych, przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Organizatorem jest Instytut Fizyki UJ.
Opracowany na Politechnice Wrocławskiej Mechatroniczny pojazd gąsienicowy* to innowacyjne urządzenie do serwisowania cięgien linowych oraz transportu linowego. Przełomowe rozwiązanie prof. Piotra Dudzińskiego oraz mgr inż. Adama Koniecznego z Wydziału Mechanicznego nagrodzone złotym medalem na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA 2012".
10 największych naukowych hitów, które miały miejsce w roku 2012. Najważniejszym odkryciem okazał się bozon Higgsa, którego istnienie zostało przewidziane już w 1964 roku.
Lądolód Antarktydy Zachodniej (WAIS) ociepla się znacznie bardziej, niż do tej pory szacowano. Dane odnotowane przez stację Byrd Station świadczą o tym, że od 1958 roku nastąpił tam wzrost średnich rocznych temperatur o 2,4 st. Celsjusza, czyli postępuje on trzykrotnie szybciej niż na reszcie globu.
Według paleontologów zmysły dinozaurów ewoluowały w sposób zaskakujący. Zrekonstruowali oni w trzech wymiarach wnętrze czaszki roślinożernego dinozaura. Okazało się, że zmysły powonienia, słuchu i równowagi były zaskakująco dobrze rozwinięte u therizinozaurów, mimo że należały one do dinozaurów roślinożernych.
Stosunek liczby stawonogów do ssaków jest bardzo korzystny dla tych pierwszych. Liczba odkrytych, żyjących gatunków stawonogów wynosi już ponad milion i ciągle wzrasta. Natomiast liczba gatunków ssaków wraz z homo sapiens, to tylko ok. 5500.
Prof. AGH Krzysztof Wojciechowski z Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z zespołem pracuje nad generatorem, który ma przekształcać ciepło spalin samochodowych na energię elektryczną. Przedsięwzięcie prowadzi do skutecznego oszczędzania energii i jednocześnie ma wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki odzyskowi ciepła odpadowego ze spalin, samochody będą mogły zużywać mniej paliwa, zmniejszy się również zanieczyszczenie środowiska, a kierowcy zaoszczędzą pieniądze.
Naukowcy opracowali nowy typ żarówki z tworzywa sztucznego, który z czasem mógłby zastąpić świetlówki kompaktowe. Nowa żarówka zrobiona jest po prostu z plastiku i wytwarza lepszej jakości światło. W porównaniu z klasycznymi świetlówkami nie daje też efektu migania.
Ryzyko związane z rozwojem biotechnologii, sztucznej inteligencji, nanotechnologii i innymi zagrożeniami dla naszego gatunku, które wynikają z rozwoju technologii, będą badać naukowcy z brytyjskiego Cambridge. Stworzyli w tym celu specjalne centrum. Koniec nie jest bliski, ale może taki być, o ile nie powstrzymamy naszej technologicznej pomysłowości - ostrzegają naukowcy z University of Cambridge: profesor kosmologii i astrofizyki Martin Rees, filozof Huw Price oraz wynalazca Skype - Jaan Tallinn.
Naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK: dr Michał Chlebiej oraz doktorant, mgr Andrzej Rutkowski są współautorami projektu multimedialnego, który zdobył srebrny medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA 2012”.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności