Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku poinformowali na stronach uczelni, że do końca XXI wieku woda z topniejących lodowców może podnieść poziom mórz na ziemi o 15-22 cm czyli o taką samą wartość, jaka była w XX wieku.
Zaćmienie rozpocznie się 13 listopada 2012 roku o godzinie 21:35 naszego czasu a skończy 15 listopada 2012 o godzinie 00:48. Niestety nie będzie widoczne u nas a w dalekiej Australii. Zaćmienie Słońca ma miejsce wówczas, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii.
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania odnaleźli największy w Polsce meteoryt. Obiekt ważący 300 kg (!) został zlokalizowany i wykopany na terenie rezerwatu Meteoryt Morasko – w niewielkiej odległości od Instytutu Geologii UAM.
Naukowcy odkryli zjawisko nadprzewodnictwa w ziarnach grafitu w temperaturze pokojowej. Dzięki temu odkryciu możliwe będzie stworzenie tanich nadprzewodników działających w tej temperaturze.
Egipski władca wstąpił na tron w 1333 r. p.n.e. w wieku zaledwie 8 lat i nagle zmarł po dziesięciu latach sprawowania rządów (w 1323 r. p.n.e.). Stał się legenda w czasach współczesnych, gdy w listopadzie 1922 r. archeolodzy pod kierownictwem Howarda Cartera odnaleźli jego mumię. Od tego czasu badacze szukają odpowiedź, co mogło być przyczyną jego zgonu.
Do wielu problemów etycznych związanych z nauką, doszedł jeszcze jeden. Naukowcy wyhodowali ludzkie zarodki mające „trzech rodziców”. Komórki rozrodcze pochodzą od dwóch kobiet i jednego mężczyzny, który jest dawcą nasienia. Uzyskanego w ten sposób embrionu nie wszczepiono do narządów rodnych kobiety ze względu na prawny zakaz.
Odkryto planetę znajdującą się w układzie 4 gwiazd. Do tej pory znano tylko 6 planet w układach podwójnych gwiazd. Pierwsza taka planeta została znaleziona przez internautów z projektu "Planet Hunters". W projekcie tym chętni pomagają w wyszukiwaniu potencjalnych planet z danych uzyskiwanych przez kosmiczne obserwatorium Kepler.
Tegoroczni nobliści w dziedzinie fizyki Serge Haroche i David J. Wineland odkryli niezależnie od siebie metodę pomiaru pojedynczych cząstek oraz kontrolowania ich bez zmiany ich kwantowej natury.
Fale grawitacyjne o amplitudzie mniejszej niż rozmiar protonu to jeden z nieuchwytnych fenomenów fizyki. Szansą na zaobserwowanie ich mają być detektory wykorzystujące zjawisko splątania. Metoda ta jest bardzo precyzyjna, więc być może jest szansa, że uda się je wreszcie zobaczyć.
Kosmiczne obserwatoria Chandra, XMM-Newton i Suzaku wskazują, że Drogę Mleczną otacza halo gorącego gazu rozpościerające się w promieniu nawet 300 tys. lat świetlnych.
Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez Andrzeja Niedzielskiego (UMK) i Aleksandra Wolszczana (PennState), odkrywcy pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, przedstawił pierwszy przykład niedawnego wchłonięcia planety przez starzejącą się gwiazdę.
"New York Times" napisał, że na rynku pracy szybko rośnie konkurencja dla robotników niewykwalifikowanych, których w wielu fabrykach zastępują roboty, pracujące bez przerwy na kawę, całą dobę, 365 dni w roku. I co my ludzie mamy z tym zrobić? Mamy się cieszyć czy smucić?
W Kenii znaleziono skamieniałości sprzed 1,78 - 1,95 mln lat. Potwierdzają one, że w czasie, kiedy żyli Homo habilis, żyli także inni nasi praprzodkowie - Homo rudolfensis.
W pewnych warunkach obiekty znacznie różniące się kształtem mogą dla obserwatora wyglądać tak samo. Okazuje się bowiem, że widma fal rozchodzących się w różnych układach po rozproszeniu mogą być bliźniaczo podobne. Wyniki badań nad rozpraszaniem promieniowania w przyszłości mogą znaleźć zastosowania w akustyce, przy projektowaniu sal koncertowych i tłumieniu hałasu, w elektronice i telekomunikacji, a nawet w technice wojskowej.
Organizatorzy kampanii informacyjno-promocyjnej "Porozmawiajmy o ekologii" będą przekonywać przedsiębiorców i samorządowców do odpowiedzialności za środowisko i działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Akcja ruszyła w sierpniu i potrwa do końca roku.