Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy zaangażowani w projekt finansowany w I konkursie Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozwiną badania nad optycznymi badaniami mikroskopowymi, które znajdują zastosowanie m.in. w ocenie struktury mikronaczyń w ludzkim oku przy zmianach cukrzycowych oraz sieci mikronaczyniowej i przepływów krwi w przebiegu udaru.
Prestiżowy Starting Grant, został przyznany dr Justynie Olko z Uniwersytetu Warszawskiego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych(ERC) w ramach programu IDEAS. Na swój projekt - badanie kultury Indian Nahua - badaczka otrzymała ponad 1,3 mln euro.
Studenci Politechniki Warszawskiej konstruują wyrzutnię, dzięki której możliwe będzie wynoszenie w kosmos małych rakiet. Twórcy liczą na to, że wystrzeliwane rakiety przekroczą granicę kosmosu, a umieszczone na nich urządzenia umożliwią przeprowadzanie doświadczeń naukowych.
Wynalazek nowego tranzystora jest krokiem ku budowie komputerów kwantowych - urządzeń wielokrotnie szybszych niż dzisiejsze. Potrafi on manipulować spinami elektronów – dzięki czemu może zamykać i otwierać przepływ prądu elektrycznego.
Z europejskich analiz wynika, że światowa emisja dwutlenku węgla, który jest głównym sprawcą globalnego ocieplenia, wzrosła w ubiegłym roku o trzy proc., co oznacza, że do atmosfery trafiło 34 miliardy ton tego gazu.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała jednej z planetoid nazwę "Iwanowska", na cześć współtwórczyni toruńskiej astronomii.
Magnetary to rodzaj gwiazd neutronowych, obiektów których istnienie najpierw przewidywano hipotetycznie, a następnie zaobserwowano je po raz pierwszy w 1967 roku. Przez długi czas gwiazdy neutronowe dzielono na pulsary radiowe, które stanowią zdecydowaną większość (znanych jest obecnie ponad 2000 pulsarów) oraz obserwowane w niewielkiej liczbie magnetary.
Ciemne galaktyki to małe, bogate w gaz galaktyki we wczesnej fazie ewolucji Wszechświata. Teoria przewiduje istnienie tego typu obiektów o bardzo nieefektywnych procesach formowania gwiazd. Brak gwiazd oznacza, że ciemne galaktyki nie emitują dużych ilości światła, a połączenie tego z wielkimi odległościami do krańców Wszechświata, czyni je bardzo trudnymi do wykrycia.
Naukowcy odkryli, że otwory wykonane w arkuszu grafenu przy pomocy mikroskopu elektronowego "zarastają" nowym grafenem.
Komora bezechowa oraz pogłosowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - jedno z najciekawszych miejsc Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (reportaż autorstwa URSSTV)
CERN ogłosił odkrycie cząstki, wszystko wskazuje, że to bozon Higgsa. Nowa cząstka ma masę ok. 126 GeV. Zespół eksperymentu ATLAS uzyskał podobne wyniki.
Z meteorami najczęściej kojarzy się sierpień, kiedy to maksimum swojej aktywności osiąga znany i widowiskowy rój Perseidów. Mało kto wie, że także doskonałym czasem do obserwacji "spadających gwiazd" jest lipiec. Dzieje się tak za sprawą wyjątkowo dużej liczby rojów meteorów aktywnych w tym miesiącu.
Jak zareaguje ludzka kość po wszczepieniu do niej implantu? Odpowiedź na to pytanie ułatwi nanotomograf Akademii Górniczo-Hutniczej. Pozwoli on na uzyskanie trójwymiarowego obrazu wnętrza kości oraz sprawdzenie skuteczności implantów przed ich wszczepieniem.
Więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenie się poziomu morza, wzrost temperatury - oto co czeka nas w najbliższych dekadach. Klimat w Polsce będzie się powoli zmieniać.
Przez wielu uznawany za najbardziej obiecujący materiał przyszłości, grafen wciąż pozostaje substancją drogą i trudną do wyprodukowania. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Institut de Recherche Interdisciplinaire w Lille opracowali tanią metodę wytwarzania wielowarstwowych pokryć grafenowych. Nowy sposób nie wymaga użycia specjalistycznej aparatury i może zostać zrealizowany w praktycznie każdym laboratorium.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności