Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sławnym czarnym truflom z Perigord zagraża wyginięcie z powodu inwazji chińskiej odmiany grzyba. Aromatyczne trufle z Perigord (Tuber melanosporum) osiągają cenę od 600 do 800 euro za kilogram - droższe sa tylko białe trufle z Piemontu. Słyną nie tylko ze smaku i zapachu, są także uważane za afrodyzjak
Począwszy od 1970 roku populacje dzikich zwierząt na całym świecie zmniejszyły się nawet o około 25-30 procent - alarmuje Zoological Society of London w raporcie "Living Planet Index".
Szwedzcy ornitolodzy zaobserwowali, że jedną ze skalistych wysepek przy bałtyckich wybrzeżach ich kraju zamieszkuje najstarszy w Szwecji ptak liczący sobie 42 lata i 10 miesięcy. Stwierdzono to na podstawie obrączki, którą nałożono mu na nogę 7 lipca 1965 r.
Mikrofale mogą oczyścić wodę balastową z niepożądanych zwierząt i roślin, co zapobiegnie szkodliwemu dla środowiska morskiego przenoszeniu gatunków z jednego oceanu do drugiego - informuje pismo "Environmental Science and Technology".
Szarańcza łączy się w olbrzymie roje i pustoszy całe kraje, by uniknąć wzajemnego zjadania się - informuje pismo "Current Biology".
Mangusty, zamiast psów, mogą wykrywać miny, o ile mają do pomocy robota. Na ten nietypowy pomysł wpadła grupa naukowców z Uniwersytetu Moratuwa na Sri Lance kierowana przez prof. Thrishanthę Nanayakkara.
Młode ptaki, zanim nauczą się śpiewać, wydają dźwięki będące odpowiednikiem dziecięcego gaworzenia - informują naukowcy na łamach najnowszego wydania tygodnika "Science".
Nietoperze emitują więcej decybeli niż koncert muzyki rockowej - piszą naukowcy na łamach "Public Library of Science One". Swoje wnioski opierają na badaniach jedenastu gatunków nietoperzy zamieszkujących tropikalne lasy Panamy.
Wśród odkrytych w Brazylii 14 nowych gatunków zwierząt jest beznoga jaszczurka oraz mały dzięcioł - informuje serwis "Eurek Alert".
Owady roślinożerne, żerujące w korzeniach roślin, przesyłają sygnały chemiczne przez łodygę do owadów, które żerują na liściach - o badaniach holenderskich naukowców informuje serwis "AlphaGalileo".
Nietoperze okazały się pomocne w rekultywacji lasów tropikalnych, ponieważ roznoszą nasiona wielu gatunków roślin. Naukowcy niemieccy postanowili instalować na zdewastowanych obszarach leśnych sztuczne grzędy dla nietoperzy - informuje serwis AlphaGalileo.
Analiza próbek moczu ponad 4500 osób z czterech populacji z całego świata ujawniła, że nasz metabolizm różni się w zależności od populacji, z której pochodzimy i kraju w którym żyjemy. Wyniki badań przeprowadzonych pod kierunkiem Jeremego Nicholsona z Londynu opublikowano właśnie na łamach pisma "Nature".
Gigantyczny żółw z gatunku, który już niemal wyginął, a w dodatku ma dla Wietnamu znaczenie symboliczne, został znaleziony na północy kraju - poinformowali amerykańscy eksperci z Cleveland Metroparks Zoo w komunikacie.
W środkowej Szwecji w kilkusetletnim lesie w regionie Dalarna, znaleziono najstarsze na świecie korzenie drzew iglastych, liczące nawet 8 tys. lat.
Znany hiszpański biolog młodego pokolenia Enric Sala ostrzegł, że Morze Śródziemne jest na najlepszej drodze, by przekształcić się w ciągu niewielu lat w trującą "zupę z meduz i bakterii".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności