Świat nauki (archiwalne artykuły)

Polska zajęła 40. miejsce w dorocznym rankingu 69 państw ocenianych przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) pod kątem zaawansowania we wdrażaniu i zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych (tzw. ranking e-readiness).
Bezinteresowność i zachowania prospołeczne nie wynikają wyłącznie z wpływu otoczenia - wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Journal of Personality."
Areszt lub grzywny do pięciuset złotych grożą przyłapanym na gorącym uczynku podpalaczom traw. Przekonanie o korzyściach wynikających z wypalania traw, łąk i szuwarów jest powodem poważnych strat dla środowiska oraz kosztów dla straży pożarnej. Co roku w woj. śląskim ma miejsce kilka tysięcy takich podpaleń.
Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z szwedzkiego Uniwersytetu Linkoeping sugerują, że być może trzeba będzie nieco złagodzić jedno z założeń teorii ewolucji Darwina - to o niedziedziczeniu cech nabytych.
Rzekome szczątki francuskiej bohaterki, świętej Joanny d'Arc okazały się resztkami egipskiej mumii - wynika z ekspertyz międzynarodowej grupy naukowców.
W przyszłym roku w Europie ruszy masowa produkcja elektronicznego papieru, czyli elastycznych, ultracienkich wyświetlaczy, które - zastępując tradycyjny papier, mogą zrewolucjonizować nasze życie. Rocznie ma być produkowanych na cały świat ponad milion wyświetlaczy - informuje na swojej stronie internetowej firma Plastic Logic.
Skamieniałość drzewa sprzed 380 lat z zachowanymi resztkami korony odnaleziono w hrabstwie Schoharie w Stanach Zjednoczonych - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature". Dotąd znano jedynie skamieniałości pni drzew z tego okresu, kiedy to Ziemię zaczynały porastać pierwsze lasy.
Badania przeprowadzone przy użyciu sondy Opportunity pozwoliły stwierdzić, że wysunięta w 2002 roku hipoteza mówiąca o oceanach wody, które miały kiedyś istnieć na Czerwonej Planecie, może być błędna. Nową teorię przedstawiono w ostatnim numerze czasopisma "Nature".
Naukowcy z Chin odkryli gen odpowiedzialny za wagę ziaren ryżu i jego plenność - informuje magazyn "Nature Genetics". To dopiero drugi taki gen, który badaczom udało się znaleźć i scharakteryzować, a zarazem ważny krok w kierunku zwiększenia wydajności i jakości zbiorów ryżu.
Malezyjska firma Pioneer Bio Industries ogłosiła we wtorek, że znalazła nowe źródło energii, które może zastąpić paliwa kopalne - etanol, pozyskiwany z żywicy pewnego gatunku palmy.
W okresie dojrzewania i wchodzenia w dorosłość spada liczba komórek nerwowych w rejonie mózgu odpowiedzialnym za procesy poznawcze - wykazały najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neuroscience".
Chińscy archeolodzy odkryli w północnych Chinach zespół grobowców z czasów Dynastii Song (960-1279 r.) i Dynastii Jin (1115-1234 r.) - donosi serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonano na stanowisku w rejonie Shexian w prowincji Hebei. Zespół, pokrywający powierzchnię 2600 metrów kwadratowych, składa się z 17 grobowców.
Najprawdopodobniej za kilka lat samochody osobowe będą pozbawione tradycyjnych paneli środkowych, które obecnie mają różne pokrętła, przełączniki oraz wyświetlacze klimatyzacji, radia czy komputera pokładowego. Wszystkie te funkcje pełnić będzie jeden ogromny, zajmujący całą powierzchnię panelu środkowego, interaktywny wyświetlacz - informuje "Photonics Spectra".
Prehistoryczne płazy wodne, zanim na dobre wyszły z wody, rozwinęły zdolność do żerowania na lądzie, wykształcając umiejętność gryzienia pokarmu - wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Aż trzy duże erupcje wulkaniczne na Io sfotografowała na jednym zdjęciu sonda New Horizons - informuje NASA. Przepiękne zdjęcie jednego z galileuszowych księżyców Jowisza - Io wykonała lecąca do Plutona sonda New Horizons. Sonda wykorzystała instrument o nazwie Long Range Reconnaissance Imager (LORRI)
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności