Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy odkryli, że gen kodujący insulinopodobny czynnik wzrostu determinuje wielkość psów - donosi najnowszy numer pisma "Science". Mimo, że Mark Twain sądził, iż wielkość psa nie jest ważna, współcześni genetycy poszukiwali klucza od niesamowitej różnorodności rozmiaru naszych czworonożnych przyjaciół.
Udało się matematycznie opisać zachowanie piany na piwie. Model ten może się przydać między innymi w metalurgii i produkcji ceramiki, nie mówiąc już o browarnictwie - informuje "Nature". Piana pianie nierówna - o ile na jasnym piwie szybko opada, to pianę na kuflu Guinnessa można "kroić nożem".
Arktyka jest szczególnie zagrożona zmianą klimatu - wynika z ogłoszonego w piątek w Brukseli raportu opracowanego przez Międzyrządową Grupę Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (IPCC).
Szympansy bonobo lepiej sobie radzą w porównaniu ze zwykłymi szympansami dzięki większej tolerancji i lepszej współpracy - informuje pismo "Current Biology."
Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku Konar-Sandal w pobliżu Jiroft, w prowincji Kerman w południowym Iranie, odkryli dwie kamienne tablice pokryte inskrypcjami z pierwszej połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e. - donosi serwis internetowy Press TV Iran.
Opracowano technologię, która pozwala na wyświetlanie na przedniej szybie samochodu, w czasie rzeczywistym, różnych informacji o stanie pojazdu - jego prędkości, pozycji "na mapie" oraz warunków, jakie panują wewnątrzi i na zewnątrz auta - donosi "Photonics Spectra".
Jak wykazują badania zachowanego w skamieniałym szkielecie białka, bliskim krewnym przerażającego
tyranozaura jest zwykła kura domowa - informuje najnowsze "Science".
Minęło dwadzieścia lat od wybuchu najsłynniejszej supernowej ostatnich lat. Pozostałość po tej potężnej eksplozji jest obserwowana przez astronomów do dzisiaj. Niedawno zaprezentowano nowe zdjęcia obiektu wykonane przez Teleskop Hubble'a w grudniu 2006 r.
W internecie udostępniono oryginalną listę jego pasażerów. Inicjatywa ułatwi pracę tym, którzy pasjonują się genealogią, bądź też szukają swoich korzeni.
Grupę ponad 200 genów, które decydują o tym, czy palaczowi uda się wytrwać bez papierosa i rzucić nałóg, zidentyfikowali naukowcy z USA. Praca opublikowana na łamach "BMC Genetics" rodzi nadzieję na nowe metody terapii uzależnienia od nikotyny, dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.
Zmiany klimatu w wyniku ocieplenia będą w Europie silne, lecz niejednakowe. Przede wszystkim ucierpi południe, zaś północ początkowo na tym skorzysta - wynika z opublikowanej w Brukseli II części raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (ang.IPCC).
Rada kalifornijskiego miasta Santa Monica postanowiła ograniczyć za pomocą środków hormonalnych przyrost naturalny wiewiórek. Po kilkuletnich przepychankach z ekologami jest to rozwiązanie zadowalające nareszcie wszystkich - donosi "Los Angeles Times".
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w północnej Grecji archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, pochodzącej sprzed ponad 8000 lat - donosi serwis internetowy Athens News Agency.
Www.ibuk.pl to nowe miejsce w sieci, gdzie można za stanowczo niewielkie pieniądze przeczytać książkę, a nawet wydrukować legalnie interesujące fragmenty.
Jak to działa ? Zobaczmy! Zainwestujemy kilka złotych i sprawdzimy jak działa ta nowość.
Logowanie na stronie poszło szybciutko, pobranie aplikacji umożliwiającej poruszanie się w czytelni też. Na razie punkt dla nich.
Warianty jednego z genów regulujących pracę mózgu wpływają na nasz pociąg do alkoholu - zaobserwowali naukowcy z USA. O wynikach ich badań informuje pismo "Alcoholism: Clinical and Experimental Research".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności