Świat nauki (archiwalne artykuły)

W okresie dojrzewania i wchodzenia w dorosłość spada liczba komórek nerwowych w rejonie mózgu odpowiedzialnym za procesy poznawcze - wykazały najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neuroscience".
Chińscy archeolodzy odkryli w północnych Chinach zespół grobowców z czasów Dynastii Song (960-1279 r.) i Dynastii Jin (1115-1234 r.) - donosi serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonano na stanowisku w rejonie Shexian w prowincji Hebei. Zespół, pokrywający powierzchnię 2600 metrów kwadratowych, składa się z 17 grobowców.
Najprawdopodobniej za kilka lat samochody osobowe będą pozbawione tradycyjnych paneli środkowych, które obecnie mają różne pokrętła, przełączniki oraz wyświetlacze klimatyzacji, radia czy komputera pokładowego. Wszystkie te funkcje pełnić będzie jeden ogromny, zajmujący całą powierzchnię panelu środkowego, interaktywny wyświetlacz - informuje "Photonics Spectra".
Prehistoryczne płazy wodne, zanim na dobre wyszły z wody, rozwinęły zdolność do żerowania na lądzie, wykształcając umiejętność gryzienia pokarmu - wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Aż trzy duże erupcje wulkaniczne na Io sfotografowała na jednym zdjęciu sonda New Horizons - informuje NASA. Przepiękne zdjęcie jednego z galileuszowych księżyców Jowisza - Io wykonała lecąca do Plutona sonda New Horizons. Sonda wykorzystała instrument o nazwie Long Range Reconnaissance Imager (LORRI)
Naukowcy odkryli, że gen kodujący insulinopodobny czynnik wzrostu determinuje wielkość psów - donosi najnowszy numer pisma "Science". Mimo, że Mark Twain sądził, iż wielkość psa nie jest ważna, współcześni genetycy poszukiwali klucza od niesamowitej różnorodności rozmiaru naszych czworonożnych przyjaciół.
Udało się matematycznie opisać zachowanie piany na piwie. Model ten może się przydać między innymi w metalurgii i produkcji ceramiki, nie mówiąc już o browarnictwie - informuje "Nature". Piana pianie nierówna - o ile na jasnym piwie szybko opada, to pianę na kuflu Guinnessa można "kroić nożem".
Arktyka jest szczególnie zagrożona zmianą klimatu - wynika z ogłoszonego w piątek w Brukseli raportu opracowanego przez Międzyrządową Grupę Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (IPCC).
Szympansy bonobo lepiej sobie radzą w porównaniu ze zwykłymi szympansami dzięki większej tolerancji i lepszej współpracy - informuje pismo "Current Biology."
Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku Konar-Sandal w pobliżu Jiroft, w prowincji Kerman w południowym Iranie, odkryli dwie kamienne tablice pokryte inskrypcjami z pierwszej połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e. - donosi serwis internetowy Press TV Iran.
Opracowano technologię, która pozwala na wyświetlanie na przedniej szybie samochodu, w czasie rzeczywistym, różnych informacji o stanie pojazdu - jego prędkości, pozycji "na mapie" oraz warunków, jakie panują wewnątrzi i na zewnątrz auta - donosi "Photonics Spectra".
Jak wykazują badania zachowanego w skamieniałym szkielecie białka, bliskim krewnym przerażającego
tyranozaura jest zwykła kura domowa - informuje najnowsze "Science".
Minęło dwadzieścia lat od wybuchu najsłynniejszej supernowej ostatnich lat. Pozostałość po tej potężnej eksplozji jest obserwowana przez astronomów do dzisiaj. Niedawno zaprezentowano nowe zdjęcia obiektu wykonane przez Teleskop Hubble'a w grudniu 2006 r.
W internecie udostępniono oryginalną listę jego pasażerów. Inicjatywa ułatwi pracę tym, którzy pasjonują się genealogią, bądź też szukają swoich korzeni.
Grupę ponad 200 genów, które decydują o tym, czy palaczowi uda się wytrwać bez papierosa i rzucić nałóg, zidentyfikowali naukowcy z USA. Praca opublikowana na łamach "BMC Genetics" rodzi nadzieję na nowe metody terapii uzależnienia od nikotyny, dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności