Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zmiana klimatu grozi zniszczeniem Wielkiej Rafy Koralowej i innych cudów przyrody na Ziemi, jeśli rządy państw nie zmniejszą emisji gazów cieplarnianych - ostrzega organizacja obrońców przyrody WWF.
Chcąc podrzucić swoje jaja do gniazd innych gatunków, ptak, zwany starzykiem brunatnogłowym (Molothrus ater), stosuje typowo mafijne zagrywki - informuje serwis "EurekAlert". Podobnie jak kukułki, wiele gatunków ptaków nie zajmuje się wychowaniem piskląt, tylko podrzuca jaja do cudzych gniazd.
Chiny planują renowację dawnego miasta garnizonowego Shanhaiguan na wschodnim krańcu Wielkiego Muru, gdzie schodzi on do morza w Zatoce Pohajskiej - podały w czwartek chińskie media. Renowacja ma kosztować dwa mld juanów (258 mln dolarów).
Daphnia magna, stosowana jako modelowy organizm wodny w badaniach toksykologicznych, a w akwarystyce jako pokarm dla rybek, może wchłaniać nanorurki węglowe, zmieniając przy tym ich właściwości.
Włoscy naukowcy wykopali w Toskanii długi na 10 metrów i liczący cztery miliony lat szkielet wieloryba. Jak poinformowali pracownicy Muzeum Historii Naturalnej we Florencji, odkryty w odległości około 10 kilometrów od dzisiejszego wybrzeża szkielet jest w niemal idealnym stanie, brakuje jedynie kilku kości szczękowych.
Astronomowie z zespołu prowadzonego przez Uniwersytet Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych znaleźli "embrion" gwiazdy, która kiedyś może stać się obiektem dokładnie takim, jak Słońce.
Naukowcy odkryli gen, który predysponuje do zachorowania na osteoporozę - informuje elektroniczna wersja pisma "Genome Research". W badaniach przeprowadzonych na myszach naukowcy wykazali, że gen o nazwie DARC negatywnie reguluje gęstość kości. Osteoporoza jest chorobą tkanki kostnej, powoduje jej osłabienie, przez co sprawia, że kości ulegają złamaniom dużo łatwiej niż u osoby zdrowej.
Ponad połowa dziko rosnących na świecie gatunków magnolii wyginie w związku z ingerencją człowieka w ich środowisko - ostrzegają botanicy. Czerwoną Księgę Roślin Magnoliowatych - dokument mówiący o zagrożeniach tej grupy roślin - opublikowały organizacje botaniczne Botanic Gardens Conservation International (BGCI) oraz Fauna and Flora International (FFI).
Naukowcy z Iowa State University i University of Cambridge odkryli, że szympansy potrafią używać narzędzi do polowania na inne ssaki - donosi internetowa wersja magazynu " Current Biology".
Meksykańscy archeolodzy odkryli ponad 100 ludzkich ciał w 29 różnych grobowcach sprzed około 2000 lat w stanie Nayarit w środkowo-zachodnim Meksyku - donosi serwis internetowy El Universal.
Ponad 2400 kolorowych świecących diod wykorzystano po raz pierwszy do ozdobienia fasady centrum handlowego. Dzięki zastosowaniu diod LED (ang. light emitting diode) projektanci zyskali nie tylko bardzo trwały, ekologiczny materiał oświetleniowy, ale również doskonały interaktywny element dekoracyjny - informuje serwis internetowy firmy OSRAM.
Znalezione w Chinach prehistoryczne szczątki człowieka współczesnego sprzed około 40 tys. lat pozwalają sądzić, że teoria wyjścia ludzi współczesnych z Afryki może być bardziej złożona niż sądzono - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Nowe obserwacje wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazują, że pył zgromadzony wokół martwej gwiazdy w centrum mgławicy Helisa (Ślimak), powstaje podczas zderzeń komet, które przetrwały jej wybuch. Wyniki badań astronomów zostaną opublikowane w czasopiśmie "Astrophysical
Journal Letters".
Jeden z najczęściej dziedziczonych defektów w genie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu - zaobserwowali naukowcy z Danii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Neurology"
Fullereny, najpóźniej odkryta alotropowa forma węgla, nie ma tak negatywnego wpływu na mikroorganizmy, jak dotąd sądzono. Testy przeprowadzono na zasiedlonej przez typowe gruntowe mikroorganizmy "naturalnej" próbce gruntu, którą zanieczyszczono fullerenami - donosi "Environmental Science & Technology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności