Świat nauki (archiwalne artykuły)

Bardziej okazałe narządy płciowe są atutem w przypadku szczurów i drapieżników, ale nie u nietoperzy ani naczelnych -informuje "New Scientist."
Archeolodzy odkryli ślady rzymskiej osady sprzed 2000 lat u stóp neolitycznego kopca, liczącego 5000 lat, w Wiltshire koło Avebury w południowej Anglii - donosi serwis internetowy BBC News. Mierzący około 43 metrów wysokości kopiec Silbury Hill jest jednym z największych prehistorycznych monumentów w Europie.
Moduł zbudowany na bazie LED-ów (ang. light emitting diode) świeci tak intensywnym zimno-niebieskim światłem jak popularna żarówka halogenowa o mocy 50W. Nowy element świecący pobił rekord intensywności świecenia LED-ów, czyli 1000 lumenów - informuje biuro prasowe OSRAM Opto Semiconductors.
Masowe wymieranie dinozaurów około 65 mln lat temu nie miało większego znaczenia dla ewolucyjnego sukcesu ssaków. Wielka różnorodność biologiczna ssaków zaczęła się tworzyć dopiero około 10-15 mln lat po zniknięciu dinozaurów - czytamy w najnowszym "Nature".
Zdjęcia wykonane przez kamerę o wysokiej rozdzielczości, znajdującą się na pokładzie pojazdu Mars Reconnaisance Orbiter, dostarczyła nowych dowodów na istnienie wody na Czerwonej Planecie - informuje w swoim ostatnim wydaniu tygodnik "Science".
Naukowcy z Japonii odkryli, że jeden z wariantów genu GDF5 jest związany z ryzykiem zachorowania na zapalenie kości i stawów - informuje elektroniczna wersja pisma "Nature Genetics".
Fizycy przyjrzeli się ostatnio jednemu z nierozwiązanych problemów współczesnej fizyki, przepływom turbulentnym. Ich badania mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji silników, samochodów, samolotów czy okrętów podwodnych - informuje "Physical Review Letters".
W wodach antarktycznych złowiono gigantyczną kałamarnicę ważącą aż 495 kilogramów. To światowy rekord - informuje w czwartek w internetowym wydaniu australijski dziennik "Age".
Dzięki wyspecjalizowanym neuronom latające owady potrafią unikać kolizji. Poznanie tego mechanizmu może pozwolić na stworzenie nowej generacji latających robotów - informuje pismo "Current Biology."
Ludzkie siedlisko zamieszkałe 7000 lat temu zostało odsłonięte w środkowo-wschodnich Niemczech, stanowiąc pierwsze tego typu odkrycie w Europie Zachodniej - donosi serwis internetowy Spiegel.
Można uniknąć wielu stłuczek samochodów jadących tym samym pasem, jeśli światła hamowania będą informować nie tylko o fakcie hamowania, ale i o tym, jak gwałtownie się hamuje. Prosty system, który to umożliwia, opisano w najnowszym "New Scientist".
W jednej z włoskich winnic na północy Toskanii znaleziono największą dotychczas, "włoską" skamieniałość wieloryba. Wiek szkieletu oszacowano na pięć milionów lat.
Nowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery CCD - Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) zainstalowanej na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a - ukazuje mgławicę planetarną NGC 2440 w pełnej okazałości. Mgławica ta powstała po odrzuceniu zewnętrznych warstw przez gwiazdę o masie zbliżonej do masy naszego Słońca.
Niedobory białka zapisanego w genie na ludzkim chromosomie 7 mogą predysponować do autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu, wynika z najnowszych japońskich badań. Artykuł na ten temat zamiesza pismo "Journal of Clinical Investigation".
Badania przeprowadzone na University of Utah dowodzą że daleka podczerwień - ostatnia nie wykorzystana część promieniowania elektromagnetycznego - może posłużyć do szybszej komunikacji bezprzewodowej oraz do wykrywania ładunków wybuchowych i broni biologicznej - informuje tygodnik "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności