Świat nauki (archiwalne artykuły)

Monika Koperska, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego została wybrana przez publiczność FameLab International najlepszą popularyzatorką nauki na świecie. Jury konkursu przyznało jej „srebrne” miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie na naukowego idola.
Szacuje się, że przystąpienie Polski do tej prestiżowej organizacji otworzy przemysłowi i ośrodkom naukowym możliwość zdobycia zleceń przemysłowych i badawczo-rozwojowych w wysokości 2 miliardów złotych oraz spowoduje powstanie wielu miejsc pracy w dziedzinie wysokich technologii.
Naukowcy opracowali biodegradowalne nośniki reklamowe bazujące na włóknach bambusa, soi i kukurydzy. Ekologiczne outdoory ulegają rozkładowi już po siedmiu miesiącach.
Astronomowie coraz dokładniej poznają najbliższe otoczenie Słońca. Okazuje się jednak, że ciągle można natknąć się na niespodzianki w tej dziedzinie badań. Najnowszy zaskakujący wynik pochodzi z badań wykonanych za pomocą amerykańskiego obserwatorium podczerwonego WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).
Najnowsze ustalenia naukowców dowodzą, że łączna długość fortyfikacji wchodzących w skład Wielkiego Muru wynosiła ponad 21 tys. kilometrów.
Astronomom udało się zaobserwować bardzo słabą galaktykę, znajdującą się tak daleko, że dostrzeżone przez nich światło opuściło ją ledwie 800 mln lat po Wielkim Wybuchu, czyli we wczesnej fazie ewolucji Wszechświata.
Metan na Marsie może pochodzić z bogatych w węgiel meteorytów, poddanych działaniu intensywnego promieniowania ultrafioletowego.
Krzemowe detektory cząstek alfa, opracowane i zbudowane w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie, otrzymały Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Półprzewodnikowe przyrządy rozpoczęły już pracę w ośrodku badań jądrowych w Darmstadt, w eksperymencie, którego jednym z celów jest wyprodukowanie pierwszych jąder jeszcze nieodkrytego pierwiastka o liczbie atomowej 120.
Przez lata zmienił się sposób eksploracji kosmosu. W latach 70. wykonywane były zwykle loty załogowe. Później eksplorację orbitalną prowadzono przy pomocy autonomicznych robotów, zwykle sond. Obecnie NASA chce zastosować inny sposób eksploracji planet – wysłać na ich powierzchnię roboty, sterowane przez astronautów z orbity.
Polacy dbają o środowisko naturalne i chcą wiedzieć jak troszczyć się o nie jeszcze skuteczniej. Wyniki badania opinii publicznej „Europejska Sieć Natura 2000 i LIFE” przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej wskazują, że 3/4 badanych deklaruje osobiste zaangażowanie w ochronę przyrody.
Zadaniem konkursu jest rozwiązanie jak największej liczby problemów programistycznych
w jak najkrótszym czasie. Spośród 112 uczelni z całego świata, St. Petersburg University of IT, Mechanics &. Optics zdobył „Puchar Mistrzów Świata”
NASA oszacowała liczby potencjalnie niebezpiecznych planetoid, uzyskane dzięki przeglądowi NEOWISE, wykonanemu w ramach misji kosmicznej WISE. Jednym z jej elementów było poszukiwanie planetoid. Ten fragment misji otrzymał nazwę NEOWISE.
Polimery białka FtsZ, współtworzące cytoszkielet bakterii, wcale nie są długie. Wynik ten, stojący w sprzeczności z wieloma dotychczasowymi pomiarami podawanymi w literaturze przedmiotu, otrzymali i udokumentowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dzięki użyciu nowatorskiej metody pomiarowej wyjaśniono jednocześnie przyczynę błędów we wcześniejszych oszacowaniach.
W Chinach uczeni opracowali rozwiązanie z naprowadzającym wiązkę fotonów laserem, umożliwiającym teleportację fotonową na odległość aż 97 kilometrów. System skonstruowany na podobnej zasadzie, zastosowany do komunikacji satelitarnej może ułatwić powstanie stałego kwantowego łącza satelitarnego.
W ramach Bio-centrum, koordynowanego przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN (IGHZ) zakupiono nowoczesną aparaturę, na której w przyszłości prowadzone będą skomplikowane badania zmierzające do poprawy jakości żywności. Badacze będą też świadczyć wyspecjalizowane usługi dla firm z sektora rolno-spożywczego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności