Świat nauki (archiwalne artykuły)

Za pomocą lasera można by wyzwolić i naprowadzić na cel błyskawicę - informuje magazyn "New Scientist". Pomysł wykorzystania potężnego lasera do wytworzenia ścieżki o niskiej oporności w atmosferze nabrał rozpędu w latach 90. XX wieku.
W pobliżu Słońca istnieje około 100 skalistych planet, a w całej Galaktyce miliardy takich obiektów – szacuje międzynarodowy zespół astronomów. To pierwsze bezpośrednie oszacowanie liczby małomasywnych planet wokół czerwonych karłów – słabych gwiazd, które są najpowszechniejsze w Drodze Mlecznej (stanowią aż 80 proc. wszystkich gwiazd w Galaktyce). Wyniki opublikowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Po raz pierwszy, będzie można przeglądać szczegółowe obrazy w podczerwieni ponad 200 galaktyk. Zdjęcia, pochodzące z danych Kosmicznego Teleskopu Spitzera, są obecnie udostępnione dla wszystkich!
Przed około 3 mln lat stężenie dwutlenku węgla i temperatury atmosfery Ziemi przypominały dzisiejsze. Poziom mórz był jednak wyższy od obecnego od 12 do 22 metrów. Przyszłe pokolenia mogą miećpodobną sytuację.
W ubiegły weekend, 10 i 11 marca, w Wiedniu odbyły się największe europejskie zawody robotyczne RobotChallenge. Jest to zarazem najbardziej prestiżowa impreza tego typu, tym bardziej miło słyszeć, że po raz kolejny zdominowali ją Polacy.
Naukowcom udało się opracować metodę usuwania tonera z zadrukowanego papieru i co za tym idzie – całych wydruków. W związku z czym papier taki może być używany nawet 5 razy przed oddaniem do recyklingu.
Powstał prototyp wózka inwalidzkiego kierowanego głosem i ruchem oka. Jest on dziełem uczonych z Politechniki w Leiria.
Na dwóch uniwersytetach na południu Chin powstaje superkomputer "Tianhe 2", który będzie miał 10 razy większą moc obliczeniową od dotychczasowego lidera, japońskiego komputera "Kei".
Niemieccy naukowcy opracowali kask narciarski wyposażony w system komunikacyjny sterowany bezprzewodowo modułem Bluetooth i zasilany energią z panelu słonecznego, który umieszczony jest na górnej części kasku.
Naukowcy z Uniwersytetu Minho w Bradze opracowali rewolucyjną metodę barwienia tkanin i włosów bazującą na nanocząsteczkach krzemowych. Według uczonych nowa technologia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i niezwykle oszczędna.
Opracowano oprogramowanie, które pozwoli zidentyfikować kłamcę na podstawie ruchów jego gałki ocznej. Przeprowadzono wstępne testy, które wykazały, że w 82,5 proc. przypadków urządzenie nie myli się.
Nowa metoda trójwymiarowego drukowania ludzkich mięśni szkieletowych została opracowana przez amerykańskich naukowców. Pozwali ona na m.in. na dokładne testowanie leków.
Naukowcy opracowali zmieniającą barwę światła latarkę. Sterowana ona jest przez czujnik temperatury. Za jej pomocą możliwe jest wykrywanie w mieszkaniach strat ciepła, wymagających lepszej izolacji.
Amerykańcy naukowcy skonstruowali oprogramowanie, które po cechach połączeń telefonicznych pozwoli namierzyć oszusta, który próbuje autoryzować przez telefon transakcję, posługując się danymi skradzionej karty kredytowej.
Biomimetyczna ryba - robot skonstruowana przez naukowców z Polytechnic Institute of New York University okazała się zdolna do przewodzenia ławicy prawdziwych ryb.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności