
Dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu fauna i flora Finlandii nosi ciągle ślady opadów radioaktywnych z alarmująco wysokim wskaźnikiem Cezu-137, stwierdzonym u ryb i grzybów - ogłosił w środę fiński urząd bezpieczeństwa atomowego (STUK).

Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.

Starożytny monument, pochodzący z I w. n.e., odkryty został w Dolinie Grobowców w Palmirze (obecnie Tadmor) w Syrii, starożytnym mieście położonym w oazie na Pustyni Syryjskiej - donosi serwis internetowy SANA.

Największy przyrost dostępu szerokopasmowego nastąpił w I kw. 2006 roku w regionie Azji i Pacyfiku. Obecnie 40 proc. światowego dostępu szerokopasmowego znajduje się w tym regionie. W Polsce jego przyrost w I kw. 2006 roku wyniósł nieco ponad 18 proc. - stwierdza upubliczniony w piątek raport firmy analitycznej Point Topic.

Dobrze zachowane szczątki dinozaura sprzed 225 mln lat znaleziono w południowej Brazylii. Jego najbliżsi krewniacy żyli na terenie obecnej Europy.

Materia opada na czarne dziury nie tylko pod wpływem pola grawitacyjnego, ale także magnetycznego - wynika z artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze czasopisma "Nature".

Rembrandt mógł być zezowaty. Tak twierdzą naukowcy amerykańscy, którzy analizowali autoportrety tego siedemnastowiecznego holenderskiego artysty - informuje serwis "News in Science".

Skłonność do raka prostaty może być związana z mutacjami w tzw. DNA mitochondrialnym, które dziedziczy się po matce - wskazują wyniki badań amerykańskich. Informację tę podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zamrożony hel-4 choć ma postać ciała stałego, zachowuje się też jak płyn pozbawiony lepkości - informuje "Nature".Naukowcy z Pennsylvania State University prawdopodobnie odkryli zupełnie nową postać materii - "ciało superstałe", czyli ochłodzony do skrajnie niskiej temperatury hel-4.

Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC) przyjęła rezolucję korzystną dla krajów, które zabiegają o obalenie obowiązującego od 20 lat moratorium na polowanie na wieloryby.

Według autorów pracy opublikowanej w lipcowym numerze "International Journal of Obesity" aktywność fizyczna dzieci jest kontrolowana biologicznie, nie zaś przez wpływy środowiskowe.

Chińscy archeolodzy odkryli w prowincji Hunan (środkowe Chiny) duży grobowiec sprzed 2000 lat, będący najprawdopodobniej grobem arystokraty - donosi serwis internetowy China.org. To największy odkryty grobowiec w całej prowincji Hunan, przewyższający rozmiarami grobowiec Mawangdui, rozsławiony odkryciem ciała kobiety sprzed 2000 lat.

Pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy pobudza część kory mózgowej, do której przylega podczas rozmowy - donoszą włoscy naukowcy na łamach czasopisma "Annals of Neurology". Odkrycie to jest istotne zwłaszcza ze względu na potencjalny wpływ tego zjawiska na chorych na padaczkę i inne choroby neurologiczne.

Znaleziona w Hiszpanii skamieniałość może reprezentować najmłodszego, wspólnego przodka wszystkich współczesnych orangutanów, szympansów, goryli oraz ludzi - ogłoszono w "Science".

Dwa nowe księżyce Plutona nazywają się Nyx i Hydra - poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Na początku listopada 2005 roku NASA poinformowała, że przy pomocy Teleskopu Hubble'a udało się odkryć dwa nowe księżyce Plutona.