Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu fauna i flora Finlandii nosi ciągle ślady opadów radioaktywnych z alarmująco wysokim wskaźnikiem Cezu-137, stwierdzonym u ryb i grzybów - ogłosił w środę fiński urząd bezpieczeństwa atomowego (STUK).
Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.
Starożytny monument, pochodzący z I w. n.e., odkryty został w Dolinie Grobowców w Palmirze (obecnie Tadmor) w Syrii, starożytnym mieście położonym w oazie na Pustyni Syryjskiej - donosi serwis internetowy SANA.
Największy przyrost dostępu szerokopasmowego nastąpił w I kw. 2006 roku w regionie Azji i Pacyfiku. Obecnie 40 proc. światowego dostępu szerokopasmowego znajduje się w tym regionie. W Polsce jego przyrost w I kw. 2006 roku wyniósł nieco ponad 18 proc. - stwierdza upubliczniony w piątek raport firmy analitycznej Point Topic.
Dobrze zachowane szczątki dinozaura sprzed 225 mln lat znaleziono w południowej Brazylii. Jego najbliżsi krewniacy żyli na terenie obecnej Europy.
Materia opada na czarne dziury nie tylko pod wpływem pola grawitacyjnego, ale także magnetycznego - wynika z artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze czasopisma "Nature".
Rembrandt mógł być zezowaty. Tak twierdzą naukowcy amerykańscy, którzy analizowali autoportrety tego siedemnastowiecznego holenderskiego artysty - informuje serwis "News in Science".
Skłonność do raka prostaty może być związana z mutacjami w tzw. DNA mitochondrialnym, które dziedziczy się po matce - wskazują wyniki badań amerykańskich. Informację tę podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zamrożony hel-4 choć ma postać ciała stałego, zachowuje się też jak płyn pozbawiony lepkości - informuje "Nature".Naukowcy z Pennsylvania State University prawdopodobnie odkryli zupełnie nową postać materii - "ciało superstałe", czyli ochłodzony do skrajnie niskiej temperatury hel-4.
Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC) przyjęła rezolucję korzystną dla krajów, które zabiegają o obalenie obowiązującego od 20 lat moratorium na polowanie na wieloryby.
Według autorów pracy opublikowanej w lipcowym numerze "International Journal of Obesity" aktywność fizyczna dzieci jest kontrolowana biologicznie, nie zaś przez wpływy środowiskowe.
Chińscy archeolodzy odkryli w prowincji Hunan (środkowe Chiny) duży grobowiec sprzed 2000 lat, będący najprawdopodobniej grobem arystokraty - donosi serwis internetowy China.org. To największy odkryty grobowiec w całej prowincji Hunan, przewyższający rozmiarami grobowiec Mawangdui, rozsławiony odkryciem ciała kobiety sprzed 2000 lat.
Pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy pobudza część kory mózgowej, do której przylega podczas rozmowy - donoszą włoscy naukowcy na łamach czasopisma "Annals of Neurology". Odkrycie to jest istotne zwłaszcza ze względu na potencjalny wpływ tego zjawiska na chorych na padaczkę i inne choroby neurologiczne.
Znaleziona w Hiszpanii skamieniałość może reprezentować najmłodszego, wspólnego przodka wszystkich współczesnych orangutanów, szympansów, goryli oraz ludzi - ogłoszono w "Science".
Dwa nowe księżyce Plutona nazywają się Nyx i Hydra - poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Na początku listopada 2005 roku NASA poinformowała, że przy pomocy Teleskopu Hubble'a udało się odkryć dwa nowe księżyce Plutona.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności